
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии ще предлага програми и за българските училища
В новосъздадения Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии - INSAIT, ще работят около 300 специалисти, от 25 до 30 ще са професорите и изследователите, а около 200-250 ще са докторантите и постдокторантите. Отделно ще са магистрите, като тези специалисти ще са във всички сфери на компютърните технологии и науки, в изкуствения интелект, в машинното самообучение, в обработката на естествения език, в роботиката и в квантовите технологии, каза пред журналисти проф. Мартин Вечев - създател на INSAIT, след официалното представяне днес на института в Националния дворец на културата.
За преподавателската дейност в института, очаквам повечето учени да са българи от чужбина. Ще има и чужденци, но основно от региона. Обучението в института ще е на английски език, обясни проф. Вечев.
Проф. Мартин Вечев е от ETH Zurich. Той е от водещите учени в света на компютърните науки и изкуствения интелект. Проф. Вечев е носител на множество международни награди, включително и на наградата "Джон Атанасов" за постижения в областта на компютърните и информационните технологии (2009). Той е единственият българин носител на две престижни награди на Европейския съвет за научни изследвания (3 млн. лв. през 2016 г. и 4 млн. лв. през 2021 г.). Проф. Вечев също е предприемач и основател на три успешни високотехнологични стартъпа, известни в международен мащаб.
Изпълнителен директор на института INSAIT е инженер Борислав Петров, технологичен предприемач, развил успешна кариера в Германия и Швейцария, но завърнал се в България.
В INSAIT ще започнем с обучения за топ изследователи и професори, след това ще има обучения за топ докторанти, магистри и бакалаври, но планираме програми и за българските училища. "Искаме да променим мисленето и статута на изследователите, на професорите, на знаещите и на можещите хора, и това ще става в институт в Източна Европа, който ще предлага финансови условия на световно ниво", коментира проф. Вечев.
От 20 години работя за създаването на този институт, но никога не съм прекъсвал връзката си с България, сподели проф. Вечев. Той отбеляза, че много се интересува от развитието на българските деца в технологиите и добави, че неговите деца, заради този проект за създаването на института, учат у нас в математическа гимназия.
Искаме да направим така, че от най-ранна възраст българските деца да могат да се докоснат до световната наука и иновациите, които започват от технологичните компании. Ще имаме програми за деца и за ученици в института, които ще могат да идват в него и ще работят заедно. Планираме до една година да започнем с програмите за българските училища, каза проф. Мартин Вечев.
На въпрос как ще се кандидатства за обучение в института, ученият обясни, че това ще става от сайта на INSAIT. Специално за докторантите, едно от предимствата, които искаме да вземем от Швейцария е, че ще може да се кандидатства по всяко време. Същото важи за изследователите, а за магистрите има стандартна програма, която започва от септември. "Отворени сме за кандидатите в момента и очакваме първите документи още от утре", каза проф. Вечев.
Той съобщи, че в момента институтът се помещава в "София Тех парк".
Източник: БТА