28 Април 2024неделя00:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интереси

/ брой: 139

автор:Мая Йовановска

visibility 343

Един от въпросите, отговорът на който е доказателство дали у нас действително има демокрация, е съществува ли в България гражданско общество. Няма защо да се заблуждаваме - голяма част от българските граждани, за съжаление, са зависими в една или друга степен или от държавната, или от частната власт, а най-често и от двете. Съществуването на гражданско общество всъщност е способността на гражданите да бъдат реален коректив на управлението и на властимащите, на които на всичкото отгоре плащат и заплатите. Комай има надежда. Защото гражданското общество у нас се събуди, и то от много дълбок сън. Доказаха го гражданите през последната седмица с решението си да излязат на улицата, протестирайки срещу поправките в Закона за горите. Като следствие на тези протести бе постигнат резултат. Президентът наложи вето върху закона, макар без съмнение под натиск на премиера Бойко Борисов, а и както бе намекнато (ако наистина е вярно) властта май няма повече да се бори да прокара спорните и лобистки поправки, които обричат последното, което ни остана в държавата - гората.
Напълно адекватна бе реакцията на хората, които излязоха на улицата и поискаха да се спре едно беззаконие. Защото как по друг начин да бъде наречено приемането на закон, който нарушава Конституцията, редица нормативни документи и разпоредби, че и договора ни с ЕС, и е последният напън за разграбване на горите на България и за уреждане на частни интереси. Организирането на протеста стана чрез интернет, където гражданското недоволство преди второто четене на закона вреше и кипеше. Всеки, който иска, може да провери. Това бойкоборисовците и цветанцветановците не могат да забранят. Нормалната гражданска реакция обаче не се хареса на властта, не се хареса на милиционерите във властта и бе определена като "услуга в полза на организираната престъпност". Протестът бе обявен за незаконен. Капак на всичко бе побоят над журналист от криминално проявен и осъждан за грабеж.
Нима на Цветан Цветанов не му е известно, че където се събират много хора, е напълно възможно да има всякакви. Включително и недобронамерени, които съзнателно или несъзнателно търсят "удобството" на тълпата за удовлетворяване на своите психически потребности. Ясно му е, разбира се. Както и на премиера Борисов, и на агроминистъра Найденов, но това не е в унисон с техните интереси. Ачик-ачик в тяхна полза обаче бе вчерашната демонстрация, обявена като анти на протестите в София, на която недоволни от президентското вето блокираха международния път край Симитли. Проявата била организирана от Национална гражданска коалиция "Природата за хората и регионите", зад която се твърди, че стоят инвеститорските интереси от застрояването на горите. А този протест законен и разрешен ли бе, господин Цветанов? От друга страна, пиар машината се върти ли върти... Протест след протест, протест след протест... и на драгия зрител всичко му се размива в главата.
Разликата между гражданското общество и други, да ги наречем групи или формирования, е в това, че първото се изразява и действа, освободено от държавната и корпоративната опека. Пресечната точка между тях е правото. И само времето ще покаже кой интерес у нас е по-силен - гражданският или корпоративният, лустросан иначе като държавен.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 722

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 724

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 642

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 665

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ