15 Май 2024сряда17:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Искат ограничаване в износа на дървен материал

/ брой: 119

автор:Дума

visibility 289

Временно да се ограничи износът на необработен дървен материал (митнически тарифен код 4403) за трети страни. Това е сред мерките, които предлагат от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП). От организацията информират, че голяма част от фирмите в сектор "Производство на мебели и дървообработване" изпитват сериозни проблеми и загуби заради недостиг на дървесина. "Искрено се надявам, че нашето мнение ще бъде взето предвид, тъй като двата бранша формират близо 4% от БВП на страната и осигуряват работа на почти 55 000 души. Призоваваме институциите да поемат отговорност и предприемат мерки, за да може дървесината да се преработва в България, като по този начин се създават хиляди работни места в потенциално застрашените от обезлюдяване планински и полупланински региони. Ако държавата определи ясни правила и регламентира потреблението на дървесина, като насърчи каскадната употреба и създаването на продукти с висока добавена стойност и дълъг жизнен цикъл, секторът би носил и добавена икономическа стойност", заяви на конференция проф. д-р Васил Живков, председател на БКДМП.
Според него заради недостига на дървесина по-голяма част от компаниите, свързани с браншовете дърводобив и дървообработване, са застрашени от неизпълнение на договори със свои партньори, а при останалите има риск от спиране на работа. По думите на проф. Живков основната причина е ограниченият добив на дървесина в страната, включително от държавните горски територии, който се дължи включително и на неизпълнение на горските планове за добиване на дървесина. Наблюдава с около 20% съкращаване на персонала в дървообработващите фирми и този процент може да се увеличи с нарастването на дефицита на дървесина, коментира Живков.

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 413

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 401

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 381

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 333

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 377

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ