29 Април 2024понеделник02:34 ч.

Испания и Германия очаквано в топ 4

Бундестимът със световен рекорд след 15 поредни победи в официални срещи, Меркел обеща на немците да ги гледа и на финала

/ брой: 145

visibility 67

Фаворитите за титлата Испания и Германия очаквано преодоляха 1/4-финалите на Евро 2012 и продължават битката за титлата.
В Донецк с 2 гола на полузащитника Чаби Алонсо (19 и 91+1) отборът на Испания срази Франция с 2:0 и продължава защитата на титлата си от 2008 г. Ла Фурия среща на полуфинал на 27-и пак в Донецк Португалия и Кристиано Роналдо. Чаби Алонсо ознаменува своя мач №100 в националния тим с гол с глава и попадение от дузпа и донесе първата победа на Испания над Франция в официален мач след 5 загуби и 1 равен мач. В 19-ата мин. Андрес Иниеста започна атака по фланга и изведе левия бек Жорди Алба, който надбяга Матийо Дебюши и центрира от аутлиния. Юбилярат Чаби я пресрещна с глава на 7 м от вратата и огорчи френския капитан Юго Лорис. В допълнителното време италианският съдия Никола Рацоли отсъди дузпа за фаул в пеналта от френския защитник Антони Ревейер срещу резервата Педро. Чаби бе безмилостен от бялата точка и оформи триумфа на Ла Фурия, а после заслужи и признанието за герой на мача.
Ден по-рано в Гданск Германия надигра еврошампиона от 2004 г. Гърция с 4:2 пред очите на канцлера Ангела Меркел, която беше в официалната ложа в компанията на президента на УЕФА Мишел Платини. На 28 юни във Варшава Бундестимът ще срещне победителя от снощния последен четвъртфинал Англия - Италия и Меркел обеща на играчите да вика за тях и на финала в Киев на 1 юли, ако го достигнат. Футболистите на Йоахим Льов изнесоха "фестивал на офанзивния футбол". Германският селекционер изненадващо пусна в игра голмайстора-ветеран Мирослав Клозе в компанията на 21-годишния Марко Ройс и 23-годишния Андре Шюрле. Немците доминираха след началния съдийски сигнал на словенеца Дамир Скомина, но поведоха едва в 39-ата мин. с фалцов удар от 25 м на капитана Филип Лам, който матира вратаря Михалис Сифакис. Гърците изравниха след образцова контраатака по десния фланг на Димитрис Салпингидис, който намери по тревата Йоргос Самарас (55) и той изравни отблизо. Елините се радваха обаче само 6 мин. Сами Кедира (61) се възползва от добро центриране на Жером Боатенг и с воле отново изведе Германия напред. След ъглов удар Мирослав Клозе (67) с глава вкара своя гол №63 в 120 мача за Германия. Ветеранът е втори във вечната ранглиста на Бундестима след легендата Герд Мюлер - 68 гола в едва 62 мача. Младият Марко Ройс (74) оправда титулярното си място с гол от воле. Димитрис Салпингидис (89) от дузпа спаси от разгром Гърция, която напуска достойно Евро 2012.
Германия подобри световен рекорд по поредни победи в официални мачове на национални отбори. Бундестимът записа 15-и пореден успех и подобри постижението на Холандия и Испания, които са с по 14 победи. Немците започнаха серията си с успеха срещу Уругвай в малкия финал на Мондиала в ЮАР 2010, а след това нямат пропуск във всички квалификации за Евро 2012 и в 4-те си досегашни мача на финалите.
След отпадането на Гърция най-възрастният участник на Европейското - 38-годишният вратар Костас Халкиас, и 2 години по-младият му съотборник Никос Либеропулос обявиха отказване от националния тим. Халкиас, който пази за ПАОК, започна Евро 2012 като основен вратар, но във втората среща се контузи и повече не се появи на терена. 36-годишният нападател Никос Либеропулос пък влезе като смяна при загубата с 2:4, но не успя да помогне за чудото да бъде елиминирана Германия. Нападателят дебютира за националния отбор през 1996 г., но още го боли, че не бе в състава, спечелил евротитлата през 2004 г.

Сами Кедира бележи третия гол за победата на Германия над Гърция с 4:2 в Гданск в 1/4-финал от Евро 2012
Снимка YAHOO.COM

След срещите:

Висенте дел Боске, селекционер на Испания:
"Не мисля, че резултатът не е справедлив, защото те нямаха нито едно истинско голово положение. Ние контролирахме мача през по-голямата част. Тези мачове са наистина много интензивни и трябва да бъдеш наистина концентриран, за да ги спечелиш. Удобни мачове на европейско първенство няма и не може да има. Да, не беше лесно да победим Франция. Трябва да напомним и това, че ни предстои да играем срещу Франция и в квлификациите за Мондиал 2014. Ние достатъчно добре сме проучили този отбор. Да, в края на мача малко се уморихме, но това е нормално. Сега ще почиваме, ща направим всичко възможно да възстановим силите си. За нас е минус това, че Португалия има 2 дни повече почивка. Освен това срещу Хърватия играхме в Гданск на голяма горещина. Това е още един минус".

Чаби Алонсо, автор на 2 гола в мач №100
"Знаем как да играем в такъв тип мачове. От началото до края ние контролирахме мача. Постигнахме бързо гол и това ни улесни. Лично аз съм много доволен от своя мач №100 и от головете. Но съм още повече доволен от това, че ние сме на полуфиналите. На този стадий се играе на живот и смърт във всички мачове".

Лоран Блан, селекционер на Франция:
"Не можем да се радваме, след като загубихме. Когато напускаш европейското първенство, това е още по-обидно. Всички играчи искаха победата. Ненормално е да не я искат. Ако проанализираме състава на Испания, ще разберем, че испанците са особено силни отляво. Там играят Алба и Иниеста, които винаги атакуват. Ние допуснахме гол точно оттам. Това беше истински удар. Разбира се, ние искахме първото полувреме да завърши 0:0. Можехме да играем по-добре през второто полувреме. Няма нищо обидно в това да призная - Испания бе по-добра. Даже когато резултатът бе 0:1, ние играхме по-добре и имахме някои положения, макар че чисти положения нямахме. Играчите се бореха, играха по-добре технически, но е сложно да създадеш проблеми на испанците. Ние сме разстроени от отпадането. Това се чете на лицата на играчите и на целия персонал. Трябва да направим анализ на европейското първенство и всичко това ще бъде направено много скоро. Аз не мога да бъда доволен. Имаше подеми, но имаше и спадове".

Йоахим Льов, селекционер на Германия:
"Това е едно изключително представяне на отбора да бъде за четвърти пореден път на полуфинал на големи първенства. Имаме спечелени последователно 15 официални мача. Ние сме най-младият отбор на турнира, но тимът ни има изключителен потенциал. Несъмнено заслужавахме тази победа. Гърция успя да вкара 2 гола с едно положение. Успяхме да запазим спокойствие. В някои моменти губехме много лесно топката, но очевидно доминирахме в мача. Всички отбори, които продължават, са кандидати за титлата. Всички са на изключително ниво и само един детайл може да реши даден мач. Останаха само големи страни с голям опит в международни състезания".

Фернандо Сантос, селекционер на Гърция:
"Преди всичко искам да поздравя отбора на Германия. Германците играха много добре и заслужиха победата. Но аз искам също така да поздравя моите играчи, не за този мач в частност, а за техните усилия през целия турнир. През първото полувреме мислех, че можем повече да задържаме топката. Може би трябваше да поемаме повече риск при статичните положения. Въпреки нашите дефанзивни усилия получихме първия гол и това ни усложни задачата. На почивката казах в съблекалнята на моите играчи да коригират някои малки грешки и да бъдат по-инициативни, като остават добре концентрирани в защитен аспект. Казах им, че ако вкараме гол, това ще промени мача. Излязохме решителни на терена и успяхме да вкараме, но след това бързо получихме гол и това ни отряза крилете. Не успяхме да се върнем в мача след това. Но аз все пак искам да поздравя моите играчи, които се бореха на терена. Ако погледнем целия турнир, трябва да отбележа страстта и  сърцето, които влагахме в нашите мачове. Ще се опитам в тренировките да коригирам някои дребни грешки, за да бъдем още по-добри, когато започнат квалификациите за Мондиал 2014".