Варуфакис:
Испания може да бъде следващата Гърция
/ брой: 177
Испания може да бъде сполетяна от съдбата на Гърция, ако не предприеме своевременно необходимите икономически мерки. Това предупреждение отправи бившият гръцки финансов министър Янис Варуфакис в интервю за испанския вестник "Ел Паис".
Според него властите в Мадрид трябва да направят подробен анализ на социалната и икономическата си политика и на базата на своите заключения да преценят какво е необходимо да предприемат за доброто на страната си.
"Ако се повторят същите грешки, както тези при нас, остава опасността Испания да бъде новата Гърция", каза още Варуфакис.
Испанският премиер Мариано Рахой на няколко пъти предупреди, че ако лявата партия "Подемос", която е близка до гръцката СИРИЗА на Ципрас, победи на общите избори в края на годината, страната може да изпадне в криза, ако бъде променен икономическият курс в страната. По повод тези твърдения Варуфакис каза, че "Гърция се е превърнала във футболна топка за десните политици, които заплашват гражданите си с Гърция".
През 2013 г. Испания излезе от петгодишната рецесия и за тази година се очаква забележителен икономически ръст от 3,5 на сто. Безработицата обаче остава висока - 22 на сто, най-високото ниво за страните от еврозоната.