Италианци регистрират у нас скъпи джипове
Собствениците са недобросъвестни данъкоплатци, преследвани от финансовата полиция
/ брой: 111
Ася Гардели
Специално за ДУМА
Недобросъвестни данъкоплатци от Италия, които са преследвани от италианската финансова полиция, регистрират у нас на името на български граждани скъпоструващите си джипове. Причината са нови разпореждания, съгласно които полицаите на Ботуша спират за проверка луксозни мощни коли и в реално време правят проверка в Агенцията по приходите за годишните доходи на собствениците. Ако декларираните приходи не позволяват скъпото возило, започват задълбочени проверки, които изискват и доказване на парите, с които е закупен луксозният автомобил. Мярката е въведена, за да бъдат заловени укриващите данъци. По закон автомобилът на нарушителите може да бъде конфискуван от държавата.
По пътищата на Италия все по-често се срещат коли с българска регистрация. Парадоксът е, че румънци, а не българи карат повечето от тези автомобили.
Повечето от тези коли са в окаяно състояние. Преобладаващата част от тях са категория Евро 2, но не липсват и Евро 1, чието движение в много от населените места на Ботуша е забранено.
В Италия годишните такси и данъци за собствениците на автомобили са много високи и се увеличават според мощността на двигателя и възрастта на притежателя. За среден клас кола пътният данък е около 200 евро на година, гражданската застраховка излиза към 1000 евро, а техническият преглед струва 100 евро. За автокаско пък не стигат 2000 евро. Ако колата е мощна, а собственикът млад, цената на застраховката скача почти двойно. И в Румъния притежателите на автомобили плащат доста високи данъци, такси и застраховки. В България застраховките са доста по-евтини, затова румънците купуват коли у нас, регистрират ги на името на български гражданин, като по-често това са хора от ромското малцинство и се изготвя нотариално пълномощно, с което българското лице отдава за ползване автомобила на румънеца. В договора се вписва също, че ползвателят на автомобила има право да го продава и да представлява собственика пред всички власти. Повечето такива коли са със силистренска, русенска или добричка регистрация. До 2012 г. чужденец, който има италианско местожитество повече от една година, не можеше да притежава автомобил с чужд номер. За това и много от емигрантите караха колите си с такива пълномощни. Тези абтомобили имат още едно важно предимство - глобите. Властите трябва да изпратят фиша с глобата на адреса на собственика в България и да претендират за плащането. Все още това е тежка бюрократична процедура. За да изпрати фиша, съответната община първо изпраща искане до посолството на България в Рим за адреса на собственика на колата, което в повечето случаи отнема няколко месеца. Същото е и темпото, с което нашето представителство им отговаря, а след това общините разпращат по пощата с препоръчани писма глобите. Обикновено цялата процедура отнема повече от година, а според италианския Закон за движението по пътищата извършителят, ако е чужд гражданин, трябва да бъде уведомен за административното наказание в рамките на 12 месеца. По този начин глобите за нарушенията на автомобилите с българска регистрация в Италия биват автоматично анулирани от съдебните власти.