15 Май 2024сряда12:51 ч.

Италианецът Федерико Киеза (вляво) се опитва да изпревари вратаря на Австрия Даниел Бахман в мача на "Уембли"

Италия пише история

"Адзурите" се добраха до 1/4-финал на Евро 2020 след 120 минути

/ брой: 121

visibility 121

Италия пише нова страница от футболната си история. Тимът този път страда доста, но победи Австрия с 2:1 след продължения и се класира за 1/4-финалите на Евро 2020. В редовното време двата тима не успяха да си вкарат гол. След това в герои се превърнаха резервите Федерико Киеза (95) и Матео Песина (105), а за Австрия почетно се разписа Саша Калайджич (115).

На митичния стадион "Уембли" съставът на Роберто Манчини записа 31-ви пореден мач без загуба, с което подобри върховото постижение от 30 срещи между 1935 и 1939 г. на "скуадрата", водена от легендата Виторио Поцо. Беше поставен и нов рекорд за най-много минути (1145) без допуснат гол. Досегашният бе от 1142 минути в периода 1972-1974 г., поставен от легендарния вратар Дино Дзоф.

Пред 15 000 души "адзурите" отправиха само два точни удара за 90 минути, а съперникът - един. "Скуадрата" удари и греда чрез Чиро Имобиле (33). Австрийците дори вкараха гол, но попадението на Марко Арнаутович (65) бе отменено заради засада след преглед с технологията за видеоарбитраж.

Фамилията Киеза също влезе в историята на италианския футбол. Федерико вкара гол на еврофинали точно 25 години и 12 дни след баща си Енрико. Киеза-старши се разписва срещу Чехия на 14 юни 1996 г.

"Получихме гол, който лесно можеше да бъде избегнат, но така или иначе беше ясно, че няма вечно да опазваме вратата си. Трябваше да решим всичко още в редовното време. Създадохме достатъчно положения, а в един момент се усети и умора, но момчетата издържаха", сподели Манчини.

"Притесних се, когато Арнаутович прати топката във вратата. После видях, че ще има намеса на ВАР, и изпитах истинско облекчение, след като голът бе отменен", призна италианският страж Джанлуиджи Донарума.

За място на 1/2-финал Италия чака по-добрия от Белгия и Португалия, които спориха снощи.

"Цяла Австрия трябва да се гордее с този отбор. В началото искахме да пресираме високо, но италианците умело се измъкваха. Всички видяха колко зряло играхме в продължение на всичките 120 минути", смята селекционерът на Австрия Франко Фода.