05 Юни 2023понеделник16:59 ч.

ВРЕМЕТО:

В понеделник ще преобладава слънчево време. Над Западна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и след обяд на места ще превали и прегърми. Ще духа слаб, в източните райони - до умерен източен вятър. Максималните температури ще са между 23° и 28°, в София - около 23°. В понеделник ще преобладава слънчево време. Над Западна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и след обяд на места ще превали и прегърми. Ще духа слаб, в източните райони - до умерен източен вятър. Максималните температури ще са между 23° и 28°, в София - около 23°.

Иван Ченчев: Приетото предложение на БСП за безплатните учебници до 12-ти клас е грижа към младите

автор:Дума

visibility 157

„България трябва да бъде ясна и категорична. България трябва да бъде твърда в дипломатическите си позиции. Отговорността в момента е изцяло на правителството и те трябва да бъдат много внимателни какво правят. Ще видим какво ще произтече от посещението, което има  българската делегация в Република Северна Македония. Това е много тънък дипломатически момент и България  трябва да покаже твърдост и ясно заявени позиции, защитаващи националния ни интерес“. Това заяви зам.-председателят на „БСП за България“ Иван Ченчев в ефира на Nova News.

В ефира на Nova News социалистът обясни, че БСП неведнъж е призовавала за обединение на лявото и припомни, че при по-предходните избори БСП се явила обединена с 28 партии и движения, но и тогава  т. нар. „ново ляво“ е избрало да остане встрани и да не участва пряко.

„Те се борят за листи, за места – това е било темата им за разговори и на първата среща, и на втората. Призовали сме всички ляво мислещи хора, които не членуват в партията, да заповядат. Много ясно го артикулирахме, който иска да се върне. Тези хора, които правят лявото сега, доброволно напуснаха или бяха отритнати, но не от това ръководство, от предишните ръководства, и то бяха отритнати много категорично. Дори при предишни ръководства партията беше разцепена и то сериозно, защото един президент, който е два пъти президент на България, създаде друга лява партия и взе тогава уважаван брой проценти“, обясни социалистът.

„Неглижират се две много важни теми – първата, това е темата за безплатните учебници за ученици от 2024 г., които бяха приети с мнозинство по предложение на БСП. Те касаят общо 300 хиляди деца, 300 хиляди български семейства. Ето ви жест към младите и грижата на държавата“, припомни Ченчев.

„Втората много важна тема, прочутият закон за домашното насилие –  през много хубави текстове се опитаха да прекарат неща, които пряко кореспондират с Истнабулската конвенция, която е забранена от Българския Конституционен съд и от Българската православна църква.  Държим на християнските ценности и на християнското семейство. Нека след 18 години всеки бъде така добър да се определи, както си иска“, коментира народният представител от левицата.

Ченчев бе категоричен, че БСП няма да допусне джендър идеологията да влезе в образователната система и обясни, че според предложения от ДБ законопроект, всяко проговорило дете ще може да съди родителите си за домашно насилие чрез действие или бездействие, като ще му бъде назначаван служебен адвокат, а освен това предвижда да предостави големи правомощия на НПО-тата, а БСП се противопоставя на това .

„Този закон се внася сега, преди избори, когато касае бъдещето на българските деца, които са бъдещето на България, а по този въпрос трябва всички да бъдат внимателни. Ще видите как  тази тема пълзи и тя няма да бъде отказана да бъде вкарана, ако не през този закон, през друг. Трябва да пазим българските деца и БСП ще го направи“, категоричен бе зам.-председателят на „БСП за България“.

Социалистът коментира и съдебната реформа: „Ние подкрепихме закона и на ДБ, и на Крум Зарков. Подкрепихме го в зала и в комисии. Има несъвършенства в тези текстове, но винаги може между първо и второ четене да бъдат коригирани. Тук отговорността не е на БСП, питайте ПП, ДБ, защо когато трябваше да се дебатират тези текстове, те бяха си насрочили някаква комисия, отсъстваха от зала и падна кворумът. БСП беше там. Питайте и служебното правителство защо толкова бодряшки заявяваха желание за промяна и реформа, а законът на Крум Зарков е вкаран от служебното правителство едва на 30 декември 2022 г.“, коментира Ченчев.

Социалистът заяви, че лидерската среща организирана от БСП е целяла да види кое събира партиите и социалистите са успели да поставят четири национални приоритети, около които да се обединят партиите, но останалите партии са проявили нежелание за това. В заключение Ченчев посочи, че БСП гледа много сериозно на политическите въпроси и на националния интерес. 

Вносът от Украйна не секва

автор:Дума

visibility 289

/ брой: 105

До 46% скок на водата в Перник и Софийска област

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 105

Повечето работещи в сивия сектор не го смятат за нарушение

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 105

Дефицит от 3% невъзможен

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 105

Литургия, шествия и водосвет за Свети Дух в Кипър

автор:Дума

visibility 0

Ердоган - с ново правителство

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 105

40 политически сили ще участват на вота в Гърция

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 105

Масов антиправителствен митинг в Сърбия

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 105

Пълна абдикация

автор:Мая Йовановска

visibility 186

/ брой: 105

Лео Меси и парите

автор:Марин Милашки

visibility 220

/ брой: 105

Референдумът срещу джендър идеологията е все по-актуален

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 105

Посланици на мрака

автор:Александър Урумов

visibility 228

/ брой: 105

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ