11 Ноември 2025вторник12:35 ч.

Снимка Министерство на земеделието Министър Иванов откри жътвената кампания в село Боздуганово, област Стара Загора

Иван Иванов: Парите за земеделците са безпрецедентно много

Очертава се добра година за реколтата от пшеница, каза аграрният министър

/ брой: 124

автор:Дума

visibility 1166

"Очертава се добра година за реколтата от пшеница и очакваме средните добиви да са близки до миналогодишната реколта". Това заяви министърът на земеделието Иван Иванов, който откри жътвената кампания в село Боздуганово, област Стара Загора, заедно със заместник-министър Стефан Бурджев. Там вчера бе направено и традиционното зажънване на ръжта по международния проект "Хляб на мира". Домакин на събитието е Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Министър Иванов каза, че основен приоритет на ръководството на Министерството на земеделието е осигуряването на продоволствената сигурност на страната. "В складовете за съхранение на зърно са налични достатъчни количества пшеница за преходен запас и се очертава безпроблемно осигуряване на нуждите в България, достатъчна както за вътрешна консумация, така и за износ", каза министърът. Той беше категоричен, че в момента страната не е застрашена от продоволствена криза по отношение на зърното.
"Днес, на фона на КОВИД-пандемията, на продължаващата война в Украйна, ръководството на Министерството на земеделието успяхме да постигнем много. В резултат средствата, които ще получат тази година българските земеделски производители, са безпрецедентно много и те ще се разпределят не само по-прозрачно, но по по-справедлив за земеделските стопани начин. Пример за това са средствата, изплатени по СЕПП, в размер на близо 643 млн. лв., "Зелени плащания" - над 451 млн. лв., и преразпределителни - над 104 млн. лв. Тези мерки бяха насочени за целия сектор "Земеделие", включително сектор "Зърнопроизводство", каза министър Иван Иванов.
По думите му земеделското министерство работи за цялостно подпомагане на аграрния сектор. Стопаните ще получат подпомагане от извънредната мярка на Европейската комисия, от която за България е предвидена помощ от 10,6 млн. евро с възможност да бъде увеличена с национални средства до 200% или общо 62 млн. лева.
Във връзка с Временната рамка за мерки за държавна помощ при кризи в подкрепа на икономиката, по която е предвидена помощ до 35 000 евро на стопанство, министърът посочи, че необходимите средства предстои да бъдат гласувани от парламента. "Очаква се преразпределение на 5% от неизразходваните средства от Програмата за развитие на селските райони от средствата за 2021 г. и 2022 г. Надявам се промяната да стане факт през юли, за да се изплатят 33 млн. евро на стопаните", каза министърът. Той поясни, че след промяната на регламента министерството ще внесе нотификация за изменението на програмата.

София пред реална криза с боклука

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 211

МТСП отпуска 2,5 млн. лв. за домашния социален патронаж

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 211

Безплатни прегледи за Световния ден за борба с диабета

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 211

Все повече деца страдат от стрес

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 211

Зареждат банкоматите с евро в нощта на 1 януари

автор:Дума

visibility 104

/ брой: 211

Съоръженията по електропреносната мрежа били готови за зимата

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 211

До 620 лв. на човек за ден във Велинград по Нова година

автор:Дума

visibility 122

/ брой: 211

Обсъждат няколко имена за особен управител на рафинерията

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 211

Всеки американец с чек за 2000 долара

автор:Дума

visibility 109

/ брой: 211

Освободиха предсрочно Никола Саркози

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 211

Монтаж на реч на Тръмп доведе до оставки

автор:Дума

visibility 113

/ брой: 211

Накратко

автор:Дума

visibility 100

/ брой: 211

Ново двайсет!

автор:Аида Паникян

visibility 107

/ брой: 211

В дълбоки води

visibility 111

/ брой: 211

Как 36 години преход ограби труда на поколения българи

visibility 129

/ брой: 211

Интерес към екскурзии в Русия

visibility 117

/ брой: 211

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ