29 Март 2024петък12:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Иво Христов в Ямбол: Ако хората гласуват масово, изборните манипулации губят силата си

Катя Георгиева и ямболските общински съветници от БСП вече спечелиха ключова битка: не допуснаха общината да задлъжнее със 17 милиона лева. Ямбол има нужда от енергична жена в кметството

автор:Дума

visibility 1102

"За да се протестира, се иска характер. Това понякога крие риск за сигурността, за семейството, за прехраната. За да се гласува не се изисква нищо - има тайна стая и хората имат възможност да направят своя избор. Ще кажете - изборите са манипулирани. Факт - в България изборите масово се манипулират. Дори не съм сигурен, че резултатите от изборите за Европейски парламент са обективни. Всички помним Костинброд, виждали сме депутати, носещи чували с бюлетини и какво ли още не. Но е факт, че когато гражданите гласуват масово, тези изборни манипулации не могат да предопределят вота. Така стана при избора на Румен Радев - тогава над 2 милиона българи гласуваха за него и днес никой не съжалява, че имаме достоен президент, дори десницата го уважава. Това беше рядка експлозия на гражданска активност. Необходима ни е активност ден за ден, във всяка битка."

Това каза Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент, на среща с граждани в Ямбол. 

По думите му кандидатът на БСП за кмет на Ямбол Катя Георгиева и представителите на партията в общинския съвет вече са спечелили една голяма победа за целия Ямбол, като са предотвратили градът да задлъжнее с милиони. Припомняме, че те предложиха да се проведе местен референдум с въпрос: „Подкрепяте ли да се поеме общински дълг от 17 млн. лв., който да се разходва през периода 2018 - 2019 г. и да се изплаща след 2 години гратисен период в продължение на 10 години – от 2020 г. до 2030 г., след провеждане на местен референдум?”. Властта се отказа от заема, от страх да не загуби референдума.

"Заемът щеше да обрече Ямбол на постепенно обезлюдяване, да го лиши от всякаква социална политика и от всякаква перспектива за развитие. Това е стратегията на ГЕРБ и на национално, и на местно ниво. Задлъжняване, показни проекти, предизборни харчове, които изяждат бъдещето ни.  Впрочем, Ямбол беше мястото, където премиерът Борисов обеща най-внушителна сума пари за вашата недовършена болница по време на изборите за Европейски парламент. Разбирам, че преди дни е казал, че парите ще дойдат, ако гласувате както трябва. Този цинизъм не може да бъде простен", смята Христов. 

По време на срещата в Ямбол бе обсъдена и темата за свободата не медиите в България.  

По думите на Кристиан Вигенин, заместник-председател на Народното събрание на Република България, у нас европейските пари водят до засилен контрол на правителството над медиите. 

"В европейските проекти има предвидени средства за реклама на дейността на ЕС. В същото време медиите, които зависят много от тези средства, се притесняват да критикуват правителството, защото няма да получат европейските пари", коментира Вигенин. Той предложи да бъде дадено началото на инициатива за преглед на правилата, по които се осъществява тази дейност. 

"Можем ли да направим така, че на европейско и българско ниво разпределянето на средствата да бъде по-справедливо, за да го няма този страх у медиите да критикуват властта, а и за да може поне част от тези пари да отиват при регионалните медии?"

По думите на Иво Христов у нас рекламен пазар практически няма. "Ако другаде медиите разчитат за своето финансиране на пари от реклами и в някаква степен - на европейски средства - то у нас европейските средства доминират почти изцяло финансирането на медиите. Извън две-три големи телевизии, които имат работещ икономически модел, всички останали разчитат на европейски средства. В резултат на тази икономическа среда и административния натиск регионалните медии почти изчезнаха - дори в големи градове са останали по един-два сайта, които публикуват платени съобщения на Общината. Така правителството си купува медиен комфорт. Европа ясно съзнава това, което прави. Не знам дали би го променила, но си струва да опитаме", каза още той.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 1

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 0

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 0

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 1

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ