Избирателни промени явно ще останат за следващото НС
/ брой: 276
Най-вероятно промените в Избирателния кодекс няма да минат в настоящия парламент, стана ясно след изявления от основните партии.
Филип Попов от БСП бе категоричен, че това НС е изчерпано, няма необходимото време и морална подкрепа да прави изборни промени. "Нашето становище е за бързи избори, за да може България отново да влезе в нормална политическа ситуация, а самото разпределение на мандатите, разделението на територията на едномандатни райони изисква технологично време. Необходима е поне година, за да бъде районирана страната", смята той. Според него важен въпрос като смяна на политическия модел на избирателната система трябва да се разгледа от парламент, който има необходимото доверие. Попов припомни мнението на Венецианската комисия, че не трябва да се пипа изборното законодателство не 6 месеца, а една година преди избори.
Не трябва да се правят промени на парче, смята и Данаил Кирилов от ГЕРБ. Той също се позова на Венецианската комисия. По думите му районирането трябва да бъде извършено от неполитически орган, който има доверието на хората. "Ако следваме закона на г-жа Манолова, би следвало това да е независимата и професионална ЦИК. Ако вие мислите, че ЦИК е независима и професионална, добре", заяви председателят на правната комисия. Той очаква до пролетта да няма нови изборни правила, но отново повтори позицията на ГЕРБ за нулева партийна субсидия.
Бързи промени на коляно в изборната система няма как да станат качествено и да успеем да ги свършим, смята и Хамид Хамид от ДПС. Той уточни, че за дребни законодателни промени, в който и да е закон, са нужни около 2 месеца чисто технологично време. Ако говорим за сериозни промени в ИК, за промяна въобще на системата, е несериозно да се говори в това време, обясни той. От ДПС смятат, че за изменение в изборната система спрямо референдума е необходима поне година и с това трябва да се занимава 44-то НС.