25 Януари 2026неделя21:24 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Изборите в Египет завършиха с бой

Ислямисти и либерали водят след първия тур

/ брой: 275

автор:Дума

visibility 146

Влиятелното движение "Мюсюлманско братство" е на първо място по брой на подадените бюлетини в парламентарните избори в Египет в понеделник и вторник, гласят първоначалните резултати от преброяването, оповестени от медиите. "Ислямистите и либералите водят, старите партии са в отстъпление" - с такова заглавие излезе вчера правителственият вестник "Ал Ахрам" след изборите, белязани от безпрецедентна (около 80 процента) електорална активност. "Партията на свободата и справедливостта" - политическото лице на Мюсюлманското братство (PLJ), и салафистката "Ал Нур" (мюсюлмани фундаменталисти) са начело в шест от деветте провинции, участвали в този първи тур. Следва ги "Египетският блок", коалиция от светски партии. В другите избирателни окръзи вотът за депутати ще продължи до 11 януари, а за Консултативната камара Шура - до 11 март. "В много избирателни секции в селските райони ислямистите изглежда са начело, докато в големите градове шансовете им намаляват, продължава "Ал Ахрам". Според първите признаци за кандидатите на PLJ са гласували 47% от избирателите, а за "Египетския блок" - 22%, твърди независимият вестник "Ал Шурук".
Наблюдателите отбелязаха логистични проблеми и нарушение на правилата на изборите, но нямаше сериозно насилие. Според тях изходът от изборите ще помогне да се очертае съдбата на региона, разтърсван от въстания срещу десетилетия на автократично управление. Макар че не поведе египетското въстание, "Мюсюлманското братство" се оказа големият печеливш от въстанието и сега очаква да участва в определянето на бъдещето на страната. Редица анализатори смятат, че е по-удачно страната да се управлява от правителство, базирано на мнозинството в парламента.
Изборите не преминаха без напрежение, отбелязват агенциите. Близо 90 души бяха ранени в края на втория изборен ден във вторник, когато младежи започнаха да хвърлят запалителни бомби и камъни и да стрелят по време на сблъсъци близо до площад "Тахрир" в Кайро, където демонстранти продължиха да протестират срещу военната хунта в Египет, предаде "Ройтерс". По този повод водещият реформист Мохамед ел Барадеи заяви в акаунта си в Тwitter, че "главорези" атакуват протестиращите на "Тахрир". "Режим, който не може да защити гражданите си, е режим, който не може да се справи с основните си функции". Насилието наруши относителното спокойствие, което се възцари след началото на гласуването в първата фаза на парламентарните избори - първите след падането на Хосни Мубарак от власт. Организатор на протестите заяви, че до сблъсъците се стигнало, след като група младежи се опитала да влезе на площада. Държавните медии съобщиха, че сблъсъците били между протестиращите и улични търговци. Ройтерс посочва, че засега не е възможно това да бъде потвърдено от независими източници. По телевизиите бяха излъчени кадри, на които се видяха падащи запалителни бомби на фона на нощното небе в посока към площада. Очевидец съобщи за най-малко 10 изстрела, посочва Ройтерс.
Протестиращите настояват, че военните се опитват чрез манипулации да запазят властта и привилегиите си. Генералите се кълнат, че ще предадат властта на избрания президент в средата на 2012 г.

Експерт: Край на паническите покупки на жилища

автор:Дума

visibility 1823

/ брой: 15

АПИ подновява ремонта на тунел "Топли дол" на "Хемус"

автор:Дума

visibility 2025

/ брой: 15

Банките се напълниха с тонове стотинки и метални левове

автор:Дума

visibility 1392

/ брой: 15

София се включи в Съвета за мир на Тръмп

автор:Дума

visibility 2004

/ брой: 15

САЩ и НАТО договарят сделка за Гренландия

автор:Дума

visibility 1619

/ брой: 15

Балканите са загубили 2500 км естествени реки

автор:Дума

visibility 1557

/ брой: 15

В скута на Тръмп

автор:Юри Михалков

visibility 3598

/ брой: 15

Спорт или война

автор:Владимир Николов

visibility 2950

/ брой: 15

Как се избира европейски прокурор в България

visibility 1649

/ брой: 15

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ