16 Ноември 2025неделя05:06 ч.

Трайчо Трайков прогнозира:

Изграждането на "Белене" ще струва 9 млрд. евро

Приоритет на "Булгаргаз" е да купи големи количества газ от находищата на "Мелроуз", заяви министърът

/ брой: 197

автор:Дума

visibility 1390

Около 9 милиарда евро ще струва изграждането на АЕЦ "Белене". Конкретен интерес към централата обаче няма, каза вчера енергийният министър Трайчо Трайков. Той допълни, че конкретният интерес идва с конкретно предложение. Според Трайков сметките на бившия му колега Румен Овчаров за 4 милиарда цена за изграждането на АЕЦ "Белене" са грешни. В момента имаме една очаквана обща цена, която е около 9 млрд. евро, а не 4 млрд. евро. Това, което ще струва на инвеститора АЕЦ "Белене", е около 9 млрд. евро в зависимост от договорената ескалация, индексът не е договорен както и договорът за изграждане и инженеринг. Чак тогава ще бъде ясно какъв процент участие колко струва. Това ще бъде предложено и на инвеститорите, обясни Трайков.
В момента "Атомстройекспорт" и НЕК, която все още е единственият инвеститор в проекта, водят доста интензивни преговори по сключването на основния договор за проектиране, построяване и въвеждане в експлоатация на АЕЦ "Белене". Предварителният контракт, сключен в началото на 2008 г., изтича в края на септември. Този основен договор първоначално трябваше да е готов до средата на 2009 г. и на негова база в проекта да се включи немският концерн RWE. България и Русия обаче не успяха да се разбират в съгласувания с германците срок, като това бе една от причините за оттеглянето на германския концерн миналата година. Министър Трайков не определи точна дата, около която се очаква да приключат преговорите с руската страна за АЕЦ "Белене".
Запитан дали "Булгаргаз" ще има финансова възможност да купи предварително газ от находищата на "Мелроуз" и има ли риск друга фирма да го изпревари, енергийният министър каза, че приоритет номер едно е дружеството да купи максимално големи количества, които да влязат в "микса" и да доведат до чувствително намаляване на цената на природния газ. Ако искаме "Булгаргаз" да купи значителна част от добива от газовите находищата на "Мелроуз", вероятно ще има някакъв елемент на купуване на големи количества и елемент на по-големи плащания, и дори и дружеството в момента да има проблеми с това, такъв начин ще бъде намерен, заяви министърът.

Кабинетът одобри бюджета за 2026 г.

автор:Дума

visibility 13701

/ брой: 214

Тежките ремонти на магистралите приключват

автор:Дума

visibility 12004

/ брой: 214

България с най-голям спад на производството

автор:Дума

visibility 11596

/ брой: 214

Не се презапасявайте с гориво

автор:Дума

visibility 11106

/ брой: 214

Планираният бюджет на ЕС е най-големият

автор:Дума

visibility 11954

/ брой: 214

Безредици в мигрантски център до България

автор:Дума

visibility 13241

/ брой: 214

Киев удари със своя далекобойна ракета

автор:Дума

visibility 12093

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 9920

/ брой: 214

Град като паркинг

автор:Александър Симов

visibility 8605

/ брой: 214

У нас все парите са важни

автор:Таня Глухчева

visibility 12351

/ брой: 214

Има правен вакуум за сградната инсталация при парното

visibility 12814

/ брой: 214

Казахстан - пример за традиция и отвореност към света

автор:Дума

visibility 11180

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ