12 Юли 2025събота21:49 ч.

Изграждат нова линия за рециклиране на отпадъци

/ брой: 103

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2237

България е лидер в рециклирането на отпадъци на Балканите и новата автоматична линия, която предстои да бъде пусната в действие през септември, ще допринесе за запазване на тази позиция. Това заяви изпълнителният директор на "Екопак" Тодор Бургуджиев вчера, представяйки отчета на дружеството. Инвестицията в новата инсталация е 1,2 млн. лв., като тя ще обслужва основно София-град и София-област.
Тя ще може автоматично да отделя алуминия от опаковките, който заради повишеното потребление  на кенове се превръща в екологичен проблем, уточни Бургуджиев. Той приветства идеята на ЕК да забрани 10 вида пластмасови изделия за еднократна употреба като чаши за кафе, клечки за уши, сламки за пиене, защото те не могат да се рециклират. Новата линия ще може да отделя и RDF -  отпадъкът, който остава  при рециклиране на пластмаса, но може да се изгаря. Този отпадък няма да се изгаря в столичния завод или в ТЕЦ-овете на София, а в циментовите заводи, където той се унищожава при  2000 градуса и е безопасен за здравето, твърди Бургуджиев.
Според него България е лидер в рециклиращия бизнес на Балканите. В момента у нас работят 3 завода за рециклиране на стъкло с общ капацитет на обработка 350 хил. тона годишно, докато в Румъния и Гърция имат по 1 завод с капацитет съответно 100 хил. и 150 хил. т.г. Македония и Сърбия пък нямат никакви заводи за преработка на стъкло.
34 завода в България могат да рециклират опаковки от различни видове пластмаси. Бургуджиев добави, че в страната ни  е разположен най-големият на Балканите завод за рециклиране на хартиени опаковки, чийто капацитет е 100 хил. т.
Предстои до дни Брюксел да утвърди по-високи квоти за рециклирането на отпадъци. Ако не ги изпълняват, страните членки са заплашени от глоби. Според предвидените квоти до 2030 г. страните членки трябва да рециклират 52,5% от пластмасовите отпадъци, 25% от  хартиените и стъклените отпадъци. Рециклирането на метали  трябва да се увеличи с 35%, като 85% от алуминиевия скрап трябва да се преработва. Алуминият е изваден в отделна квота, защото  в останалите европейски страни има бум при използването на кенове за напитки, които се превръщат във все по-голям проблем. В България кеновете не са толкова широко използвани, затова на "Екопак" ще се наложи да изкупува алуминий от депата за метали, за да изпълни 85-процентната квота на ЕС, твърди Бургуджиев.

 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ