11 Юли 2025петък09:21 ч.

През 2018 г. аукционна къща "Кристис" продаде за 432 500 долара картината "Портрет на Едмънд Белами", нарисувана от изкуствен интелект

Изкуствен интелект сътворява шедьоври

Нова технология за добавена реалност позволява всеки да има на разположение прочути творби

/ брой: 40

автор:Дума

visibility 787

От абстрактни шедьоври на експресионизма до перфектни портрети и натюрморти - изкуственият интелект може да създава художествени творби, които не се различават по нищо от картини, рисувани от хора, съобщи "Мейлонлайн", като цитира резултати от проучване.

Близо 200 души не са успели да различат картини на известни художници от творби на изкуствен интелект. Те са създадени от алгоритми, обучени с помощта на десетки хиляди изображения на истински картини. Колкото повече изображения на определен стил анализират алгоритмите, толкова по-близки до създадени от човека ще са картините му.

"Творчеството и творческият процес са последната бариера, последният пост, където хората все още имат предимство", твърди авторът на проучването Харша Гангатхарбатла, преподавател в университета на Колорадо. И добавя: "Големият въпрос е можем ли да научим алгоритмите на чувства."

В изследването си експертът установил също, че хората се влияят, когато знаят дали дадено произведение е дело на жив човек или на робот. Когато хората знаят, че дадена творба е създадена от изкуствен интелект, те са склонни да я оценяват по-ниско, макар че подобни картини често се продават на високи цени.

Ако сте мечтали някога да окачите в дома си произведения на изкуството на известни художници, сега можете да го направите, без да се налага да плащате милиони. Това става благодарение на една от най-новите технологии за добавена реалност, известна като Augmented Reality (AR).

Картини като "Слънчогледите" на Ван Гог или "Часовниците" на Дали са част от творбите, които може да бъдат показани във вашия дом. Само че те няма да са физически там, но при желание по всяко време са достъпни чрез приложение на смартфона.

AR арт се основава на технология, подобна на популярната мобилна игра Pokemon Go. Но е пригодена и адаптирана в съответствие с произведения на съвременни художници като Као Фей и Джуди Чикаго. Идеята е да се позволи на зрителите да обърнат вниманието на изкуството в разгара на пандемията, като поставят дигитални произведения върху повърхности вътре и извън дома, съчетавайки науката с реалността.

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 436

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 411

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ