11 Юли 2025петък09:28 ч.

Кирил Кръстев през 1924 г.

Излезе първата история на българското изкуство

Томът от 528 страници включва 800 репродукции и разкази за 100 художници

/ брой: 152

автор:Дума

visibility 1906

Първата "История на българското изобразително изкуство" вече е в книжарниците. Епохалният труд с текстове на видния изкуствовед Кирил Кръстев (1904-1991) включва изследванията му в тази област, които обхващат периода от Древността до края на ХХ век. 

Корифеят работи върху подобен проект цял живот, трупа хиляди страници материали, но така и не успява да ги събере в цялостно издание. "История на българското изобразително изкуство" остава ненаписаната му книга. Тя вижда бял свят сега - трийсет години след смъртта му, благодарение на съставителя Иво Милев, издателство "Лист" и подкрепата на Столичната община.

Месеци наред Иво Милев преглежда целия архив на Кирил Кръстев и успява да сглоби цялостната картина на българското изобразително изкуство - такава, каквато я е виждал и отразявал в записките и материалите си изкуствоведът.

В продължение на почти седемдесет години Кирил Кръстев е сред най-ярките фигури в българската култура. Прохожда в нея още в ученическите си години като поет, а след Първата световна война стъпките му стават все по-стабилни - утвърждава се като есеист, литературен критик, публицист и изкуствовед. Неговият по-млад колега Петър Увалиев - един от най-влиятелните интелектуалци в Европа, емигрирал от България през 1948-а, го нарича "оазисна личност", поколения художници мечтаят да забележи и коментира творбите им. "Европейски човек беше. И осанката му такава", помни го скулпторът Павел Койчев. А колегата му Георги Чапкънов-Чапа е лаконичен и категоричен: "Велик!".

Съставителят на "История на българското изобразително изкуство" Иво Милев пък отбелязва: "Без този вездесъщ наблюдател, с благородството на неговата организираща мисъл - българското изобразително изкуство нямаше да е това, което е."

Приживе за Кирил Кръстев мисия и крайна цел на изкуствата е "очеловечаването на самия човек", а не самоцелно развитие на форми или изразяване и насърчаване на чувствата, най-вече и най-пагубното - сантименталността. Изкуството има значение само доколкото може да бъде в услуга на усъвършенстването на човека и оттам на формите на бита и живота.

Луксозното издание е в голям формат и сред 528-те му страници са включени житейските и професионалните истории на поне 100 художници и близо 800 цветни изображения и репродукции на произведения на изкуството, предоставени от държавни галерии и частни колекции. Книгата има QR код, който води към виртуална галерия на сайта на издателството.

Текстовете, подходящи за най-широк кръг читатели, са разпределени в три големи тематични кръга - Старобългарско изкуство, Среднобългарско изкуство и Ново българско изкуство. Всеки от разделите е консултиран с научни редактори - доц. д-р Ралица Русева, Мариела Стойкова, Анелия Николаева. Томът предлага вълнуващо пътешествие между епохи, майстори и творби.

Естествен завършек на изданието е подробната библиография с всички статии и книги на Кирил Кръстев, както и азбучният показалец на включените в книгата автори.

Художественото оформление на книгата е дело на Милена Вълнарова. За корица е използван акварел от "Цариградски цикъл" на Владимир Димитров - Майстора, рисуван през 1926 г.


Страници от изданието







 

 

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 436

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 411

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ