20 Февруари 2026петък23:41 ч.

Изложбата "По залез" на Любен Зидаров показва галерия "Ракурси"

/ брой: 242

автор:Дума

visibility 1019

Столичната галерия "Ракурси" представя изложбата "По залез" - живопис и акварел на Любен Зидаров, от 21 декември. Роден през 1923 г., Любен Зидаров днес е един от най-разпознаваемите и обичани български илюстратори, посветил над седем десетилетия на илюстрацията за деца и за възрастни и на изкуството на книгата, посочва галеристката Румяна Йонева. Освен илюстратор, през последните четири десетилетия Любен Зидаров се разви като един особено оригинален живописец. От своеобразното си завръщане към жанра през 1979 г. с изложбата "Автопортрети" на "Шипка" 6, той разви свой неподражаем стил и пластичен език в областите на кавалетната маслена картина и на акварела, демонстриран в десетки самостоятелни изложби в множество галерии в страната и извън граница.

Настоящата изложба, която може да се разгледа в арт салона на ул. "Хан Крум" 4А до 19 януари 2021 г., показва за пръв път пред публика най-новите творби на Любен Зидаров, създадени през изминалата година, за които авторът споделя: "Не знам доколко имам основание да вярвам, че нарисуваното по залез няма да разочарова зрителя. Дали то е крачка напред, или пък назад - не зная. Завръщане към спомените през фокуса на късните години на други вълнения, в обстановка на противоречия, сблъсъци и изненади, които отвеждат мисълта другаде.

Радвам се, че галерия "Ракурси" даде път на "Залеза" - завършек на дългата поредица мои изложби. Но, според варосаните старци от двата изложени автопортрета - с четки в двете ръце, за живопис и за акварел, залезът едва ли е завършек", пише Любен Зидаров.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1206

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 1140

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1241

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 1153

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 1181

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1087

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ