26 Април 2024петък18:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Изселници искат Балкани без граници

България и Турция набелязаха нов етап на сътрудничество в различни сфери

/ брой: 68

автор:Дума

visibility 20

За съвместното заседание на правителствата на България и на Турция вчера в Анкара пристигнаха десет души от кабинета, водени от премиера Бойко Борисов. В състава на българската делегация участват министрите Цветан Цветанов, Николай Младенов, Ивайло Московски, Лиляна Павлова, Мирослав Найденов, Тотю Младенов, Вежди Рашидов, Нона Караджова, както и зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Визитата започна с поклонение пред гробницата на Кемал Ататюрк, след което премиерът Борисов бе приет от президента на Турция Абдуллах Гюл в президентския дворец "Чанкая" в Анкара. На срещата освен външният министър Николай Младенов присъства и министърът на културата Вежди Рашидов, по специална покана на президента. Абдуллах Гюл е поздравил българските си гости за възстановяването на паметниците на културата в страната и по-специално за реставрацията на Ески джамия в Стара Загора.    
Малко по-късно българският премиер Борисов бе посрещнат с военни почести от турския премиер Реджеп Тайип Ердоган, след което започнаха пленарните разговори на двете делегации.
Осемте министри от българската делегация също проведоха двустранни срещи с турските си колеги. В предварителната програма на съвместното правителствено заседание бе предвидено да бъдат подписани над 10 двустранни споразумения, меморандуми и договори между министерства и институции на двете държави от различни сфери на икономиката, културата и други области.
В навечерието на официалното посещение турските медии публикуваха кратки коментари и съобщения за визитата. Агенция "Джихан" обърна особено внимание на събитието, като цитира думите на преподавателя от УНСС Пламен Ралчев, който заяви, че за Турция и турците "в българското общество има силни предразсъдъци". Според Ралчев  "популистичните партии" в България изграждат страх от Турция. "Но вече е време да преодолеем подобни опити", обяви Ралчев пред агенцията.
Дружествата на българските изселници в Турция следяха с интерес посещението на Бойко Борисов в Анкара. Преди съвместното заседание председателят на една от най-влиятелната изселническа организация "Бальоч" - доцент Юксел Юзкан, заяви, че подобни двустранни посещения допринасят за развитието между двете страни, а това от своя страна влияе върху стотици членове на организацията им. Той напомни за становището им, че изучаването на турски език като майчин в училищата в България трябва да е задължителен, а не свободноизбираем. Лидерът на изселническата организация "Бултюрк" Рафет Мурат пък обяви, че неговата организация по принцип подкрепя идеята на Балканите да няма граници. "Но, разбира се, политиците решават, а не ние, културните организации", поясни Мурат.
Министърът на културата Вежди Рашидов и турският му колега Ертугрул Гюнай обсъдиха подписването на междуправителствен меморандум за взаимно създаване на културни центрове. Предвижда се българският да бъде в Истанбул, а турският - в София, които ще имат статут на държавни културни институти по смисъла на законодателството на всяка една от страните.
 Междувременно външните министри на двете страни Николай Младенов и Мехмет Давутоглу в съвместно изявление заявиха, че двете съседни страни ще продължат да си сътрудничат тясно в рамките на НАТО в изграждането на противоракетна отбрана, чиято цел е да гарантира сигурността на всички държави от Алианса и операцията в Афганистан.
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 300

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 296

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 259

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 267

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ