28 Юли 2025понеделник04:08 ч.

Кабинетът задължи и частните болници да правят обществени поръчки

автор:Дума

visibility 297

Министерският съвет одобри в сряда промени в Закона за обществените поръчки, с които задължава и частните болници да провеждат обществени поръчки, когато се финансират основно с публичен ресурс, пише Mediapool. Това ще ги задължи да провеждат поръчки за снабдяването с лекарства, консумативи и възлагането на различни дейности като пране, хранене и др. Предлаганите от правителството промени в ЗОП предвиждат публични възложители да са всички лечебни заведения, ако повече от 50 на сто от приходите им са от държавния и/или общинския бюджет и от бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Предстои поправките да бъдат гласувани и от Народното събрание. Промяната е очаквана и обещана от вече бившия здравен министър Кирил Ананиев още в началото на тази година. Обещанието беше предхождано от избухналия скандал, когато вече бившият директор на НЗОК Дечо Дечев изнесе данни, че болници купуват едно и също лекарство със 7 пъти разлика в цената според това дали са провели обществена поръчка или не. Оказа се, че частни болници, които се финансират от НЗОК са купували онколекарство на пределната му цена от 1063 лв. без обществена поръчка, а държавните и общински болници, които са провеждали търгове и конкуренцията е била голяма, са го купували за по 100-200 лева. Само от този продукт за 1 година НЗОК е била ощетена с около 800 000 лв. В момента само държавните и общинските болници са длъжни да провеждат обществени поръчки, а за частните това задължение беше премахнато през 2016 г. след лобистки натиск и под предлог, че така се хармонизира европейското законодателство с европейска директива. В разгара на скандала в началото на тази година стана ясно, че не само ЕК не е искала от България да премахне обществените поръчки за частните болници, но дори напротив – започнала е процедура за нарушение на чл. 258 от Договора за функциониране на ЕС. Сега промяната в ЗОП е мотивирана именно с това, че с нея се отстранява констатирано несъответствие с разпоредбите на Директива 2014/24/ЕС. Още промени С промените в ЗОП се разширява и обхватът на промените в договорите и рамковите споразумения, които се квалифицират като "съществени". Целта е да се ограничат случаите на допустими отклонения от първоначално сключения договор. При възлагането на обществени поръчки чрез събиране на оферти с обява са предвидени нови възможности, аналогични на процедурите за възлагане на поръчки на по- висока стойност, като прилагане на т.нар. обърнат ред за възлагане и удължаване на срока за получаване на оферти в определени случаи. Предвижда се уеднаквяване на подхода за определяне размера на санкциите, които Комисията за защита на конкуренцията налага при установяване на нарушения. Въвеждат се граници от 1 до 3 на сто и от 5 до 10 на сто в зависимост от сериозността на нарушението.

Прецизират се и реквизитите на решенията, създавани чрез Централизираната автоматизирана информационна система "Електронни обществени поръчки

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 12701

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 12815

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 12846

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 13198

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 12889

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 12626

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 12814

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 13185

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 13110

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 12848

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 13012

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ