08 Юли 2025вторник13:47 ч.

Малко история

Как 8 декември става студентски празник

/ брой: 239

автор:Дума

visibility 2860

Историята на студентския празник в България започва преди 119 години. На 8 декември 1903 г. за първи път е отбелязан празникът на единствения тогава университет в страната - Софийския университет "Климент Охридски". Честването е по повод 15-годишния му юбилей, а датата е определена от Академическия съвет с решение от 30 ноември 1902 г.
Първоначално Софийският университет е бил създаден като Висш педагогически курс към Първа мъжка гимназия в София. На 8 декември 1888 г. тогавашното Народно събрание отчита добрите първоначални резултати на педагогическия курс и приема закон за преобразуването му във висше училище.
През 1920 г. у нас се появяват още два университета - сегашните УНСС и Икономическият университет във Варна, а по-късно броят им се увеличава все повече и повече, но студентите запазват датата 8 декември за своя празник.
След 1944 г. е направен опит за промяна на датата със 17 ноември, когато е Международният ден на студентската солидарност, но тази идея не среща успех, защото студентите вече са възприели 8 декември като свой празник. Така през 1962 г. той е официално възстановен.
На 28 октомври 1994 г. Съветът на ректорите взема официално решение, че 8 декември ще е неучебен ден и празник на българските студенти.
Така с годините най-старият университет на България и неговите студенти утвърждават датата 8 декември за празник на всички студенти у нас.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Не бързайте да сменяте левове с евро

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 123

Храните продължават да поевтиняват

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 123

София остава най-скъпият град за покупка на жилище

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 123

Брюксел отстъпи пред фермерите

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 123

Скопие да приеме позицията на България

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 123

В Словения свикват референдум за членството в НАТО

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 123

Накратко

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 123

Провален човек

автор:Александър Симов

visibility 254

/ брой: 123

Мислете

автор:Зорница Илиева

visibility 239

/ брой: 123

Три секунди

visibility 265

/ брой: 123

Наследството на лева

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 123

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ