29 Март 2024петък11:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Как да не запразниш!

/ брой: 246

автор:Светлана Михова

visibility 2830

Сряда бе "голям ден за Европа". Така каза кандидат-премиерът Бойко. Поводът бе избирането на новото суперправителство в Брюксел. У нас обаче величието на този ден някак не се усети. Може би заради собственото ни тежко безправителствено безвремие.
Независимо от това събитието трябваше да ни огрее поне с малко празничност. Защото и ние, макар и най-бедни и мрачни, все пак сме европейци. Достатъчно бе да хвърлим поглед на умилителната "семейна снимка" на 28-те брюкселски комисари, строени край своя председател, за да се изпълним с "умерен оптимизъм". Още повече, че непосредствено до баш комисаря се бе подредила БГ комисарката Кристалина. Като съща модерна европейка тя мигом изстреля във фейсбук: "Новият състав на Европейската комисия току-що беше одобрен от Европейския парламент. Силен мандат и огромни предизвикателства предстоят", написа комисарката по бюджета и човешките ресурси.
Тук две неща смущават свитата българска душа. Понятието "човешки ресурси" - каквото и да означава то за нейните пълномощия, навява неприятни асоциации. Помним как при първата вълна от арабски имигранти тя ни внушаваше, че това е добре за освежаването на генетичния ни фонд. Другият смущаващ факт е изтърканата вече дума "предизвикателство". През последните години лидери и чиновници - едри и дребни, не спират да я изричат. Всъщност тя иде да замени тревожната, но по-честна и точна дума "опасност". Няма лошо - високопоставените персони милостиво не искат да плашат населението. Пазят му нервите. Знаят, че има дълго да ги опъват в задаващите се още по-тежки времена.
Същата деликатност проявява и Бос Бойко. "Пожелавам Ви много успех в бъдещите предизвикателства", писа той в поздравителния си адрес до комисаря Жан-Клод Юнкер. В благопожеланието му лъсва внезапен проблясък. "Трябва да възстановим доверието в Европейския съюз и неговите десни демократични ценности и принципи, върху които той е базиран". Сигурно и десният Жан-Клод досега не се е сещал, че Европа се крепи изключително на "десните ценности". Добре, че са прозренията, спохождащи лидера на герберите, та и на топ европееца да му светне под шапката.
Интересно е обаче дали за това Бойково откритие знаят левият шеф на Европарламента, германският социалдемократ Мартин Шулц и неговата дясна ръка - лидерът на ПЕС, българският социалист Сергей Станишев? По-вероятно е да знаят. И то преди Бойко. Затова им е уютно в Брюксел. Илюзиите, че "класическото ляво" в Европа е все още автентично, отдавна са разсеяни. Така, както и у нас. Ние просто тътрим крак подир челния европейски опит. Така сме свикнали открай време. Само че има една подробност. В повечето европейски страни автентичното ляво остава заето от същински леви партии, които не се свенят от естествените си позиции в защита на социалнослабите. Не приемат десни закони, не се крият в мътния и претъпкан политически център, където се размиват идеи и чезнат действия.
Фактът, че в ЕС далеч не всички копнеят по "десните ценности", показва и простата аритметика от гласуването в Европарламента при одобряване състава на Комисията. 423-ма депутати я подкрепиха, а 276 - не: 209 бяха "против" и 67 "въздържали се". Тоест, над една трета не приемат десния път на Европа. Това са все представители на партии, за които е недопустима социалната, икономическа и външна политика, следваната от брюкселските бюрократи и партийни хипопотами от блатото в центъра - и то в момент на "огромни предизвикателства". Тези партии на политическия отпор не са по-малко европейски. Такава партия в България обаче няма.
Впрочем - за дясното. И у нас, и в "управляващия" евроелит се смята, че колкото по-малко е националното, толкова то е по-европейско. Колкото по-малко суверенитет остава в една страна, толкова тя е по-близо до "идеала". Така всеки поднася националния си суверенитет на Брюксел, а той го прехвърля на Вашингтон. По този начин - от един център, се управлява по-лесно.
Същото се отнася и за националните интереси. Ако вашите интереси не съвпадат с целите и изгодите на високоседящите в европейската и в атлантическата столица, толкова по-зле за вас. И никакво роптаене. То може да срине реномето на правоверните евроатлантици. Защото евроатлантизмът днес е новата модерна религия. И всяко отклонение е като средновековна ерес. Тук България с праведността на своя елит е за пример. Политическите й предводители не гъкват.
Жалко само, че не отбелязахме, както подобава "големия ден" на Европа. Но тя е щедра. Колко много нови празници ни дари. Всеки ден е ден на нещо. Има международен ден на бирата, на прегръдката, на съня, на усмивката, на влажните сезони, на гей парадите. А на 22 декември - Европа отбелязва международния ден на педофилията - със сини лентички и запалени сини свещи. Немалко партии се борят за нейното легализиране. Те също са европейски. И вкупом с гей веселяците днес са по-тачени от автентичните леви. Как да не запразниш!
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 1

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 0

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 0

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 1

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ