Как дяволът чете числата
/ брой: 293
Дълговете на държавата към бизнеса не само не намаляват, но дори се увеличават, алармира всекидневник. "Внушението, че за разлика от управлението на ГЕРБ държавата вече се разплаща с бизнеса и това съживява икономиката, е един от основните политически рефрени на управляващите в последните месеци, но реално това не е така", твърди изданието. То се позовава на информация на финансовото министерство, че от 107 млн. лв. през март, дълговете на държавата са нараснали на 152 млн. към 30 септември т.г. Дали е така наистина и не се ли анализират манипулативно данните?
Проверка в МФ показва, че това наистина са числата, но са спестени други, което позволява всякакви интерпретации. Дългът на държавата се формира от задължения по ДДС и обществени поръчки, за разплащането по които има определен срок. От запитване в Агенцията по обществени поръчки става ясно, че тези поръчки са нараснали значително. Причината за това е изоставането ни в усвояването на средства по оперативните програми - със стотици милиони евро. За да не загубим тези средства, които трябва да се усвоят до края на годината, се правят ускорени конкурси за много повече проекти по обществени поръчки, по които държавата "задлъжнява". Така ускореното изплащане на стари дългове, което започна през юли, се "покрива" от натрупването на нови заради нови поръчки, което създава илюзията за нарастване на задлъжнялостта на държавата към бизнеса. Само възстановеният ДДС за третото тримесечие на 2013 г. обаче е над 1,639 млрд. лв.
Като резултат последните месеци НСИ отчита ръст на промишлеността и на потреблението след дълги месеци на спад. Данните на Асоциацията на колекторските агенции в България пък сочат, че междуфирмената задлъжнялост от 163 млрд. лв. е намаляла на около 150 млрд. И това няма как да стане с "внушения" на кабинета, че се разплаща. Това наистина рефлектира в икономиката.