14 Юли 2025понеделник13:03 ч.

Как се мисли стратегически

/ брой: 249

автор:Галина Младенова

visibility 2674

"Мястото на Русия на световния воден пазар се формира. Ние притежаваме четвърт от световните запаси на питейна вода и смятаме да се възползваме от това предимство напълно". Тези дума са на руския премиер Владимир Путин. Така той за пореден път потвърди, че Москва мисли стратегически и дългосрочно.
Русия смята да направи водата важен елемент от износа си, цитираха медиите високопоставен чиновник в руското правителство. В Кремъл са приели сериозно предупрежденията, че водата на Земята е на привършване и много държави са заплашени от сериозен дефицит на тази живителна течност. Русия, която притежава най-големите запаси в света от питейна вода, реши да запълни тази ниша.
В средата на третото десетилетие на XXI век водата ще стане толкова важна, колкото нефтът през миналото столетие, прогнозира преди време популярното списание "Фючърист". Всъщност предсказанията, че следващата война ще е за H2O, стават все по-чести, въпреки че хората и политиците са склонни да гледат на водата като на неизчерпаемо благо. Тези прогнози изглеждат малко странно, като се има предвид, че водата покрива около 71% от повърхността на планетата ни. Проблемът е, че 97% от това е солена морска вода и не става нито за пиене, нито за селското стопанство, нито за индустрията. А според данни на ООН само след 15 години на всеки двама от трима жители на Земята няма да им достига живителната течност. Комисията за устойчиво развитие на ООН твърди, че над 40% от държавите по света се намират в зони на воден стрес. Това означава, че количествата вода, които се използват годишно, надвишават 20% от възобновяемите местни водни ресурси. И като се има предвид, че настъпващите пустини, предизвикани от промяната в климата, могат да прогонят 135 милиона души от земите им, е ясно, че не ни предстои нищо добро. Между другото Южна Европа също е изправена пред този проблем. Според учените климатът й става толкова сух, че започва да наподобява африканския.
Засега у нас май никой не се замисля какво ще пием утре. Пилеем си водата, която не е и толкова много, на воля. Вероятно ще разчитаме братушките да ни помогнат. Само дето сиренето вече е с пари...

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ