20 Април 2024събота17:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Риши Сунак е новият премиер на Великобритания. Той беше един от любимите министри на бившия лидер Борис Джонсън. На предишните избори консерваторите дадоха гласа си за Лиз Тръс, която след 44 дни подаде оставка, Снимка БТА

Меридиани

Как стигна Великобритания дотук?

Проблемът не е оставката на Лиз Тръс, а кой ще я замести

/ брой: 208

автор:Таня Глухчева

visibility 293

Таня ГЛУХЧЕВА


Цяла Европа гори. Не в буквалния смисъл. Обхванал я е пожарът на политическата безпомощност. Страни, които доскоро бяха давани за пример, са изправени пред безпрецедентни кризи. Всеки ден анализатори и коментатори се надпреварват да дават оценка на ситуацията, опитват се да предложат решение на проблемите, но... Никой не се интересува от мнението на най-големия потърпевш. ДУМА разговаря с британец, избрал да живее преди няколко години в България. 


Островът наистина се тресе напоследък - смяна на премиери, почти всекидневни стачки, незаконни мигранти... Списъкът е безкраен. Как стигна Великобритания дотук?

Всичко започна от 90-те

споделя нашият събеседник, пожелал анонимност.
Тони Блеър (лидер на Лейбъристката партия (1994-2007) и министър-председател (1997-2007) съсипа образователната ни система, която така и не се възстанови, а управлението му не можа да се справи с мигрантския въпрос. По-добра политика не успяха да предложат и торите, когато дойдоха на власт.
Чужденците като цяло не са толкова голям проблем. Решенията са лоши. И така се превърнаха в изкупителната жертва на случващото се и един от ключовите фактори за антиевропейските настроения, довели до референдума през 2016 г., където надделяха гласовете за "Брекзит". Тогавашният министър-председател Дейвид Камерън нямаше друг избор, освен да проведе такова допитване. Можеше да избегне резултата, но и той се оказа некомпетентен, а тактиката на опозицията беше да използва лъжи.

Консерваторите доказаха, че не могат да се справят във времена на криза. По всичко личи, че на следващите редовни избори левите ще се върнат на власт, Снимка БТА

Така се стига до ефекта на доминото. Или поредица от не толкова добри лидери като Тереза Мей, Борис Джонсън, Лиз Тръс. Последната, задържала се на власт едва 44 дни, от които две седмици на национален траур, когато не е изпълнявала задължения, припомня събеседникът ми. И пояснява, че в момента проблемът не е оставката на Тръс, а кой ще я замени.
И видяхме как отново политиците запретнаха ръкави да се надпреварват за лидер на Консервативната партия и за премиер на Великобритания. Веднага в медийното пространство се появиха кандидатурите на бившия финансов министър Риши Сунак, за когото се твърдеше, че ще е наследникът на Джонсън, на Пени Мордант, която събра унизително малко номинации, и... на самия Борис Джонсън.
Запитана какво мисли по въпроса той да участва в надпреварата за премиер, 60-годишна жена отговори през уикенда, че "това ще бъде обида за британския народ". И сякаш думите й достигнаха до когото трябва и изненадващо в неделя Джонсън се отказа от участие в изборната процедура. Фалшиви се оказаха новините по медиите, че е събрал необходимите 100 номинации. Оказаха се едва 59. Въпреки това в изявление той упорито твърдеше, че е имал 102 номинации, но е стигнал до заключението, че това не е най-подходящото време да се бори за високите постове.
В понеделник и другата претендентка Мордант обяви, че се отказва. Това е по-добрият вариант, според събеседника ни, защото, ако отново се било стигнало до онлайн гласуване, щяла тя да спечели, но не защото е по-опитна и по-способна, а поради факта, че... е бяла.
Консерваторите в по-голямата си част

имат остарели разбирания

които могат да се смятат донякъде за расистки. Повечето са богати пенсионери, със старомодни схващания. Наброяват около 170 000 и са причината Лиз Тръс да победи по-рано.
Но все пак спечели Риши Сунак. А той поне е икономист и може да предложи по-добри идеи в задълбочаващата се икономическа обстановка. Дори и мнозина да не му вярват, все пак имат надежда да се покаже като способен и професионалист. Надявам се да предложи приемлив план за действие, а после, да кажем, след няколко месеца - да свика избори, казва британският ни събеседник. Тогава, по всяка вероятност, ще спечели Лейбъристката партия, засега тя води убедително според проучванията, но политиката е нещо непредсказуемо. Както го показва последната година.
Не на последно място по важност -

въпросът с незаконните мигранти

Всеки ден мигранти от Африка и Азия се опитват да стигнат до Острова. Управляващите не могат да намерят най-доброто решение за справяне с този проблем, Снимка БТА

който продължава да е болезнен. Всеки ден бреговата охрана съобщава за поне стотина човека, които се опитват да преминат Ла Манша в търсене на по-добър живот. Те поемат към Обединеното кралство, надявайки се да намерят безопасност. Сигурен съм, че искат да работят и да са полезни за обществото, казва събеседникът ни. И допълва: в продължение на години правителството им предлагаше жилище и пари, нищо друго. Логично е някои дори да не се замислят да си търсят препитание при тези условия. И защо, след като всичко им се дава безплатно? Ако зависеше от мен, бих им възложил да берат плодове или да правят нещо друго, за което не се изисква да се знае езикът, или нещо, което един англичанин не би вършил от гордост, докато им се изготвят документите.
От известно време чуваме за решението да ги изпращат в Руанда. но това не е никакво решение. Незаконните мигранти трябва да бъдат обучени как да живеят във Великобритания, да опознаят различните традиции, да свикнат с новия език и да им се даде първоначална помощ да се установят.
Години ще са необходими страната да се изправи отново на крака. Управляващите трябва да намерят начин да направят възможно най-минимални загубите от "Брекзит". А той се случва, независимо дали ни харесва или не. Да, през уикенда хиляди лондончани се включиха в "поход на завръщането" в ЕС, но дали ще се случи, пита се събеседникът ни.
Докато не се предприемат решителни крачки за подобряване на положението в страната, ще продължаваме да слушаме и четем за

масови стачки

Страната често се оказва парализирана от стачки. Подобно на всички държави в Европа, хората настояват за по-добри условия за живот, Снимка БТА

обхващащи всички сфери - шофьори, земеделци, медицински служители, пощальони... Подобно нещо не се е случвало от времето на Маргарет Тачър. Но е напълно очакван отговор.
Изглежда обаче е останал малко здрав разум у британците. Борис Джонсън се оттегли, Пени Мордант си даде сметка, че няма шанс, и също се отказа от надпреварата. Изглежда е останал здрав разум у някои европейски политици. Вероятно думи като на 60-годишната лондончанка, че ако Джонсън отново стане премиер, това ще е обида за британския народ, са засегнали честта и гордостта на стремящия се към лидерския пост.
Въпросът сега е: в България кога? Кога т.нар. политически елит ще се вслуша в думите на народа и ще спре да му запушва устата със стотинки?

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ