25 Юли 2025петък05:58 ч.

Какво беше договорено на срещата на Шанхайската организация за сътрудничество

автор:Дума

visibility 2317

В Самарканд приключи срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество. Руският президент Владимир Путин проведе поредица от двустранни срещи с регионалните лидери. В резултат на това бяха подписани над 40 документа, но интересни са и устните споразумения.

Една четвърт газ - за рубли

За Владимир Путин срещата на върха се превърна в удобна възможност за „сверяване на часовници“ с партньорите. Така разговорите му с китайския президент Си Цзинпин на 15 септември предварително развълнуваха Запада, тъй като основната тема беше ситуацията в Украйна.

На следващия ден Путин обсъди украинската криза и с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган. През юли Анкара действаше като посредник в сделка със зърно - хранителни товари можеха да напуснат пристанищата, контролирани от Киев. Сега обаче ситуацията се промени. Руският президент се съмнява, че зърното ще стигне до гладуващи страни и не изключва преразглеждане на споразумението.

Днес той подчерта ролята на Ердоган в изпълнението на сделката. „На първо място бих искал още веднъж да ви благодаря за приноса, който давате и сте направили за изпълнението на продоволствената програма, вие също го споменахте днес, имам предвид износа на украинско зърно“, каза Путин.

„Нека наистина се надяваме, че значителна част от него (зърно. - Прибл. ред.), докато това не бъде постигнато, все пак ще премине през хранителната програма на ООН за най-бедните страни“, подчерта той.
Беше засегнат и въпросът за взаимните разчети. Путин каза, че в близко бъдеще Анкара ще започне да плаща 25 процента от цената на газа в рубли. В същото време, според него, Турция вече се е превърнала в един от надеждните маршрути за доставки на гориво от Русия, а газопроводът "Турски поток" работи без прекъсване.
Президентът отбеляза и стабилния ръст на стокообмена между страните. „Бих искал да ви информирам, че нашите икономически оператори са получили подходящи сигнали, че ще могат да изнасят нашите продукти и през Турция“, добави той.
Говорейки за взаимодействието между Анкара и ШОС, руският лидер обърна внимание на бързо развиващите се икономически връзки. „Ще приветстваме по всякакъв начин работата на Турция в тази структура“, подчерта държавният глава.
Накрая Путин се спря на изграждането на АЕЦ "Аккую". "Вчера бяха подписани окончателни документи, които регулират всички отношения между страните в този голям, грандиозен строителен проект", каза президентът.

Газ и дружба

Освен със Си и Ердоган, Путин разговаря очи в очи с индийския премиер Нарендра Моди, президентите на Азербайджан (Илхам Алиев), Киргизстан (Садир Джапаров), Туркменистан (Сердар Бердимухамедов), Иран (Ибрахим Раиси). За първи път - с новия правителствен ръководител на Пакистан Шахбаз Шариф.
Отделно от общите събрания и двустранните срещи се проведе разговор във формат Китай – Монголия – Русия, на който беше обсъдено изграждането на газопровода „Союз Восток“ през територията на Монголия. „В момента Газпром уточнява детайлите по проекта с китайската и монголската страна“, подчерта Путин.
С президента на Узбекистан Шавкат Мирзийоев подписаха Декларация за всестранно стратегическо партньорство между Москва и Ташкент. Путин връчи на узбекския колега и орден „Александър Невски“ „за големия му принос в укрепването на приятелските връзки с Русия“.

"Стълбът на новия световен ред"

Две дузини държави си сътрудничат с ШОС, включително Азербайджан, Армения, Бангладеш, Бахрейн, Виетнам, Израел, Ирак и Турция. Както отбеляза в интервю за РИА Новости Владимир Петровски, сътрудник на Института за Китай и съвременна Азия на Руската академия на науките, това показва важността на организацията.
"Ролята на ШОС расте - и не само заради приемането на нови членове. Разширява се обхватът на отговорност, засягайки Близкия изток, страните от Персийския залив", уточни експертът.

Важно е също така, че в настоящата геополитическа ситуация ШОС се превърна в алтернатива на колективния Запад.
"Организацията вече прилага нов модел на сътрудничество, основан на равенството, принципите на многополюсния свят и взаимната изгода. Където няма "диктат на долара", санкционен натиск. На срещата на върха беше решено да се приеме специална документ за прехода към сетълменти в национални валути. ШОС се превръща в един от стълбовете на новия международен ред. Самият живот насърчава това. И, разбира се, привлекателността на ШОС ще продължи да расте", заключава Петровски.

Без едностранни санкции

В резултат на срещите на 16 септември беше приета Самаркандска декларация, отразяваща основните принципи за по-нататъшната работа на организацията.
Те потвърдиха своята ненасоченост срещу други държави и международни асоциации, отбелязаха готовността си за широко сътрудничество. В същото време те се застъпваха за по-нататъшно ядрено разоръжаване и разрешаване на всякакви конфликти само чрез политически и дипломатически средства.

„Те (държавите-членки на ШОС. – Ред.) подчертаха, че едностранното прилагане на икономически санкции, различни от приетите от Съвета за сигурност на ООН, е несъвместимо с принципите на международното право и има отрицателно въздействие върху трети страни и международната икономика. отношения“, се казва в документа.
Страните от ШОС също се изказаха в полза на премахването на зависимостта от долара в търговските отношения и приеха пътна карта за постепенно увеличаване на дела на националните валути във взаимните разплащания.

Източник: РИА новости

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

250 000 работници не стигат в икономиката

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 135

Оттеглиха решението за държавните магазини

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 135

Такситата с двойно обозначени цени от 31 октомври

автор:Дума

visibility 461

/ брой: 135

Бизнесът иска повече търговски служби в Китай и Германия

автор:Дума

visibility 470

/ брой: 135

Балканите горят от жега и нехайство

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 135

Захарова цитира Библията срещу отменен концерт

автор:Дума

visibility 501

/ брой: 135

Кишинев иска в ЕС заедно с Киев

автор:Дума

visibility 486

/ брой: 135

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 459

/ брой: 135

За пожарите и доброволците

visibility 467

/ брой: 135

Вредният Зеленски

автор:Юри Михалков

visibility 520

/ брой: 135

Вътре сме! Или за детайлите в сянка

автор:Гарабед Минасян

visibility 502

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ