Калкулатор за изчисление на прогресивния данък представи БСП
С 36 лв. по-нисък ще е налогът върху средната заплата, със 154 лв. повече ще дължат депутатите
/ брой: 109
Калкулатор за изчисление на данъчната тежест при въвеждане на предлаганата от левицата прогресивна данъчна скала за доходите на физическите лица представи БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ вчера.
Лидерът на партията Михаил Миков и депутати от парламентарната група на левицата демонстрираха в парламента как всеки гражданин може да провери каква сума би дължал на държавата при удържане на данък общ доход по прогресивната скала. Онлайн калкулаторът може да бъде открит на интернет страницата на парламентарната група на левицата http://www.bsplb.com/
Миков предложи първо да се изчисли каква ще бъде разликата в данъчната тежест при депутатска заплата от 3000 лева. При сега действащото законодателство депутатите плащат 300 лева данък върху тази сума, докато при въвеждане на прогресивната скала те биха заплащали 454 лева, или със 154 лева повече.
Хората със средната за страната работна заплата от 840 лева пък ще платят с 36 лв. по-малко - 48 лева, вместо 84 лева при сегашния плосък данък. На практика всички граждани с доходи до 1500 лева ще плащат по-малък данък и при тях ще остава по-голяма разполагаема сума, обясни Миков. След границата от 1500 лева данъкът постепенно се покачва.
Тъй като от БСП обвързват предложението за въвеждане на прогресивен данък и със семейно подоходно облагане, калкулаторът дава възможност и на всеки да изчисли дължимата сума в зависимост от броя на децата в семейството.
В края на април от БСП предложиха отново отмяна на плоския данък. Сега вече са прецизирани и процентите, с които ще се облагат доходите по прогресивната скала. Левицата предлага въвеждане на необлагаем минимум до размера на минималната работна заплата. За заплата до 1000 лева данъкът ще бъде в размер на 10% за горницата над минималната заплата. На практика това означава, че хората с доходи до 1000 лева ще заплащат 10% само за сумата, която надвишава размера на минималната работна заплата. 17% ще бъде данъкът за доходи от 1000 до 2000 лева, 22% за тези между 2000 и 5000 лева, 25% за доходите от 5000 до 10 000 лева и 27% за лицата с доходи над 10 000 лева.
Съответният данък е само за горницата над определените в скалата стойности.