15 Юли 2025вторник16:48 ч.

Кампанията свърши

/ брой: 197

автор:Ина Михайлова

visibility 2938

Ина МИХАЙЛОВА


Предизборната кампания свърши. За всички. С изключение може би на главния прокурор Иван Гешев. Той явно сега влиза в кампания. Но не звучи сериозно при всяко престъпление да се тиражират като предизборна диплянка посланията му за тревожните нива на "битовата" престъпност у нас. Времената станали такива, че Гешев си мислел, че е в някакво "дежа вю" от 90-те. Ами да! То и ние мислехме, че 90-те са минало невъзвратимо, но, уви, порочният модел не само не си е тръгвал, ами се гласи да се върне на бял кон.

Разбираме господин Гешев. Ужасна е болката от нарушеното единство между главния прокурор и изпълнителната власт. С опитите на модела "ГЕРБ-ДПС" отново да яхне държавата се завръща и апетитът на главния прокурор да заеме полагащото му се място в схемата.

Затова смълчаният Гешев в последните дни става по-голям политик и от най-смелите популисти. Реди мисли за ролята на държавата, за партиите, за управлението. Сякаш прокуратурата не е част от тази държава. Да, тя е Негова. Изпълнява оперативни задачи срещу политици и партийни централи, а Той ходи дори във "Факултето", за да се омеси с протестиращи заради убийството на таксиметров шофьор. Каква работа има главният прокурор на протест с искания срещу властта, за да обяснява как нямало държава? След това се среща с представители на синдиката на таксиметровите шофьори. Всичко това гарантира ли безпристрастност на прокуратурата? Извършителят на престъпното деяние няма ли да каже, че главният прокурор влияе на разследването?

В Конституцията е разписано, че прокуратурата е част от съдебната власт. Това не означава ли, че трябва да е далеч, ама много далеч от политиката? А в последните дни главният прокурор Иван Гешев обвини на няколко пъти пoлитицитe зa инцидeнтитe пo пътищaтa с внушението, че закpивaнeтo нa cпeцпpавосъдието вoди дo нeнaкaзaнa пpecтъпнocт. Не трябва ли oбвинeниeто дa пpивличa към наказателна oтгoвopнocт извъpшитeлитe нa пpecтъплeния и дa ги изпраща в cъдa? Бeз речи и демонстрации, които, вместо да тушират, нагнетяват напрежение в обществото. Абсурдно, нали?

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 416

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 446

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 444

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 417

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 463

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ