03 Март 2026вторник15:47 ч.

Кандидати за пенсия мамят с неверни документи

/ брой: 197

автор:Дума

visibility 741

Все повече кандидати за пенсия представят документи с неверни данни за трудов стаж и условия на труд, сочат проверки на НОИ - Габрово, цитирани от Pariteni.bg. Установени са случаи на удостоверения, издадени от бивши служители или без налични ведомости, които неправомерно посочват стаж от първа или втора категория труд. Някои от документите са издавани само на база твърдения на работниците. Част от случаите вече са предадени на Районната прокуратура в Габрово, а съдът ги е определил като неистински.
НОИ продължава повторни проверки на вече отпуснати пенсии, като използва информационни регистри и списък на рискови осигурители, за да предотврати неправомерни изплащания. През 2024 г. и първото полугодие на 2025 г. са разгледани пенсии, свързани с 511 осигурители. Установени са случаи на фиктивни трудови договори, включително с починали лица, и фирми на малоимотни или неграмотни собственици, без реални осигурителни вноски.
Институцията посочва, че контролните механизми се засилват, за да се предотвратят злоупотреби и да се защити фонд „Пенсии“ от финансови щети.

Въоръжени от САЩ опитаха да "проникнат"

автор:Дума

visibility 12907

/ брой: 40

Сръбският "Лидл" купува млякото на фермерите

автор:Дума

visibility 12864

/ брой: 40

Китай призова Германия към споделено бъдеще

автор:Дума

visibility 12637

/ брой: 40

Благословени с беззаконие

автор:Ина Михайлова

visibility 6354

/ брой: 40

За "борбата с мафията"

visibility 13229

/ брой: 40

Куба не се предава

автор:Таня Глухчева

visibility 13718

/ брой: 40

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ