Карнавалните пространства на съня
Съществен белег на пластическите видения на Анатолий Станкулов е богатата цветова гама и полифоничната палитра на внушенията
/ брой: 86
Талантливият карикатурист на ДУМА - известният у нас и по света художник Анатолий Станкулов, ще представи на ценители най-новата си живописна изложба, наречена "Карнавални сънища". Експозицията ще бъде официално открита на 11 май, вторник, от 18 ч., в галерия "Видима" (ул. "Васил Левски" 3) на град Севлиево. По този повод издателство "Захарий Стоянов" издаде специален двуезичен албум, който съдържа 80 страници и дава възможност за вдъхновяващ поглед към част от най-новите произведения на именития творец.
Пластическото вдъхновение на Анатолий Станкулов години наред се фокусира върху пътешествието и изследването на магическите пространства на съня. Богатата фантазия на художника го тегли към несекващите опити да открие карнавалното и във видимия, и в невидимия свят, и в зримата действителност, която ни заобикаля, и в незримите пространства на съня. Би могло даже да твърдим, че редица платна на художника пресъздават сънища наяве, материализират странни видения, в които се разхождат митологични същества - тенци, върколаци, духове, гномове, джинове и т.н., но и релефно присъстват птици, риби, коне, овни и пр.
Самият той заявява: "Предпочитам да рисувам сънищата си за отминалите дни. Да ги сънувам чрез нови и нови картини, пречупени вече през разума и познанието на годините и неосъзнато оцветени от сърцето. Трупам колекция от сънища за синьото на морето, за очите на рибите, за разораните лица на рибарите, за Ниската земя, за Бош и Брьогел, за първата светлина на хоризонта от все още нямащото го слънце."
Очевидно лайтмотивът в художествените търсения на Анатолий Станкулов е постоянното усилие да прозре и осмисли превъплъщението на формите, да разгадае тайния смисъл на тяхното взаимно преливане и в същото време разделяне и противопоставяне. Във фантазните пътешествия на художника като в магически калейдоскоп прелитат нежни женски силуети, кубистично разградени фигури, причудливи създания, които ни отправят към съновиденията на Бош или Брьогел. Съзираме присъствието и разгръщането на знакови митологически сюжети, скрити образни и символни цитати от други знаменити художници, архетипни послания и реминисценции.
Съществен белег на пластическите видения на Анатолий Станкулов е богатата цветова гама, полифоничната палитра на внушенията - серия от неговите творби са посветени на любовното чувство в различни нюанси и ракурси. Тук трябва да добавим и изобилието от плодове (усеща се благородното влияние на творец като Арчимболдо), птици, животни, риби и всякакви видими и невидими създания. Очевидно за този художник и видимият, и невидимият свят се движат от философията на карнавала, на играта, на цялостното опоетизиране, на хармонията между Човека и Натурата.
Албумът, който сега поема в ръцете си читателят, съдържа само част от впечатляващата пластическа продукция на Анатолий Станкулов. Но и това е достатъчно, за да се убедим, че този художник е едно от знаковите имена в българското художествено изкуство през последните няколко десетилетия.