29 Март 2024петък06:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Свободата

Кървава пролет под Марагидик

Как в лето 1876-о "се потъпка и изгори Ново село за народност"

/ брой: 94

автор:Петрана Сомлева

visibility 2664

"Да се знай какво се случи в лето 1876-о, кога се потъпка и изгори Ново село за народност..."
Не ще да е била смирена душата на неизвестния автор, оставил тези редове върху пожълтелите страници на псалтир от черквата в с. Скандало (днешната община Априлци). Силен е бил вътрешният му порив, за да може по кървавата следа, в самото лято на събитието, да даде знак, да пренесе през поколения и остави за историята преживяното от балканджиите в барутната година.
Да знаем и помним! Миналото не трябва да се забравя. Да помним, значи да живеем.
И ние помним:
Априлското Новоселско въстание е един от върховете в освобождението на страната ни. И още помни народът - от въстанието, та до днес, и като песен пее клетвата на овчарите, копачите, занаятчиите пред Апостола Левски, над кръстосаните пищов и сабя: "Ако ме уловят, то очите ми да вадят, месата ми да режат, както щат да ме мъчат, няма да изкажа нищо!", казвали прадедите ни, вричали се и изпълнили клетвата си. А Стефан Пешев ги призовавал: "Продай си нивата - купи си пушка".
Ковачите правят пушките и сабите, марангозчиите - черешовите топчета, учениците начело с даскал Никола Дабев леят куршуми.
 Въстанието се превръща в

мярка за нравственост

за всички, които по-сетне остават в българската история като горди и непокорени балканджии, пролели кръвта си на Дебневския и Граднишкия боаз, под Марагидик, увиснали на бесилките в Севлиево и Търново, изгнивали в турските зандани и в Диарбекир.
Новоселското въстание става наша история и наша съдба, защото, ако Априлското въстание има своето Оборище - символ на величие и гордост, то и Новоселското въстание има своя величав и епичен връх Бабан.
Само девет глътки свобода е Новоселската република от 1876 г. - има я само 9 дни, но е със своя гражданска и военна власт. Ново село изгаря в пламъците на кървавата пролет на 1876 г., за да възкръсне и стане символ на непокорство и мъжество. А в Северното Подбалкание не се случва нито едно предателство. В буната в защита на републиката участва цялото население, убити са над 160 въстаници, 8 са обесени, 9 - заточени. Изгорени са 772 къщи и Ново село се превръща в димящо пепелище...
С изграждането на Девическия манастир е свързано името на един от видните новоселски първенци - Петър Йончев Балджи. За него историографът на Новоселското въстание Иван Марангозов пише: "Петър Йончев бил високообразован и още по-високо - набожен. Всяка вечер ходел на вечерня, а след отпуск задържал свещениците за беседа".

Първата игуменка на манастира

е Сусана Цочева Сомлева от Калоферския девически манастир, дъщеря на новоселския чорбаджия и дългогодишен кмет на Ново село Цочо Сомлев - Московеца. При неговото кметуване е построена черквата "Света Параскева" - през 1812-1814 г. Заедно със Сусана Сомлева в Ново село идва и младата монахиня Серафима, дъщеря на Петър Йончев Балджи.
В кафенето на Драгню Стойчев на 2 май е взето решение за вдигането на въстание, по-късно той е осъден от Търновския извънреден съд на 15-годишна каторга на о. Кипър. Печата си поставя и Павли Венкув Табака - осъден на смърт и обесен на 2 юли 1876 г. в Севлиево заедно със свещеник Радион х. Попмихалев. Документът се пази в историческия отдел на Музея на занаятите в Троян.
Преждевременното избухване на въстание в Пловдивския революционен окръг, засилването на бдителността, подозрителността и обиските за оръжие от страна на турската власт накарали организаторите на въстанието в Търновския революционен окръг да вземат решение за обявяване на въстание.
На 1 май 1876 г. на връх Бабан е даден сигнал за най-масовото въстание в Северна България - въстанието в Ново село, Кръвеник и Батошево. На 2 май по обяд пред дюкяна на Иванчо Габровчето, в присъствието на множество новоселци, даскал Никола Дабев

тържествено обявява Новоселската република

Знаело се е, че въстание в близките големи селища Севлиево, Габрово, Троян няма, но Ново село се вдига на бунт...
Турската власт разпорежда съсредоточаването на нередовна войска в Севлиевско и към района се отправят черкези начело с плевенския каймакамин Дели Неджиб ага. Числеността на тази армия е приблизително около 7000 души.
Намиращият се по това време в манастира свещеник Георги Христов, за да отвлече вниманието и да забави колкото може по-дълго прииждащия башибозук, се залостил в горния етаж на манастира, въоръжен с пушки, револвер и боеприпаси. Открил честа пушечна стрелба и така успял за известно време да задържи жестокия враг, но когато нападателите нахлули в манастирската обител, поп Георги бил убит и жестоко насечен. Така варварски са убити 8 монахини, а останалите живи са подложени на ужасни гаври и поругаване. След това манастирът е запален и опожарен, а башибозукът се спуска из селото да граби, пали и убива.
През май 1876 г.

в руския и европейския печат

проникват първите, макар и непълни, сведения за ужасните кланета в България, за продаване в робство на жени, девойки и деца. Влиятелният лондонски вестник "Таймс" съобщава на 18/30 май 1876 г., че в България са избити 25 000 души и повече от 1000 български деца са отвлечени и продадени като роби.
На 8 август в Ново село

пристигат членовете на Европейската комисия

- княз Церетелев, Ю. Скайлър, Ед. Калвет и българинът Петър Димитров - преводач. В резултат от сътрудничеството между княз Церетелев и Ю. Скайлър е изработено общото официално изявление, което те наричат "process verbal" (протокол). Документът е съставен в Пловдив на 10 август 1876 г. Този доклад предизвиква най-голям обществен отзвук, принудил европейските правителства да търсят решение на българския въпрос. На 20 ноември е съставен и пълният доклад на генералния консул и секретар на легацията на САЩ в Истанбул Ю. Скайлър.
На 3 април 2011 г. с решение на Светия синод

са канонизирани мъчениците за вяра и род

загинали при потушаването на Новоселското въстание: монахините Сусана Сомлева - игуменка, София Павкова, Елисавета Злийска, Ефросиния Мофтиева, Христина Христова, Калиста и Екатерина, мирянката Сусана Чорбаджиева, свещениците Георги Дългодрейски и Никола П. Барбулов. И други незнайни духовници и миряни, приели мъченическа смърт по време на Новоселското въстание - за вяра и род...


Девет дена равни на Европа
Проф. Марко СЕМОВ


За Новоселската република покойният проф. Марко Семов пише:
Още тогава на онзи славен Първи май 1876 г. Ново село се изравнява с Европа. И нека днес го кажем както трябва: още тогава Европа беше дошла при нас, много преди ние да се наканим да тръгваме към нея. Защото тогава, още тогава тук е не дъно, не периферията, а същността на тази Европа, защото тук се твори изкуство, нижат се тънки резби, коват се силни железа, върти се търговия със света. За да стане само за няколко дни Новоселската котловина равна на Европа. Като слагат рамото си до нея, Ново село и околните села се отзовават в самото сърце на европейската цивилизация, част от нейната най-висша култура, нравственост и държавност!
Пресилени ли са тези думи, на местно патриотарство ли намирисват, далече ли отиваме от прашната библиотечна нравственост на историята?, пита проф. Семов и продължава:
Аз ще мълча - нека каже великият Феликс Каниц, той обикаля Европа по онова време, той посещава Ново село, той се кланя на златните ръце на Марангозите, той пръв вижда, че тези хора са вече свободни, преди очите им да са видели свободата. И той обвинява Турция в късогледство и незнание какво духовно сърце тупти в центъра на Балканите, които тя охранява със заптиета и краси с кадъни...

(Юбилеен вестник за 25-годишнината от обявяването на Априлци за град)


Календар на епопеята

1 май 1876 г. - на местността "Бабан" кръвеничани развяват знамето на свободата;
2 май - Ново село въстава;
3 май - Въстаниците се укрепяват в Дебневския боаз под с. Зла река. Чета от 80 човека с войвода Дончо Физчията отива на помощ на кръвеничани;
4 май - Над 500 въстаника през целия ден се сражават на живот и смърт при "Вардата" на Дебневския боаз;
5 май - Начело с Цанко Дюстабанов откъм Кръвеник пристига Габровската чета и заема позиции на "Вардата";
6 май - На Дебневския боаз единични вражи набези;
7 май - Епична целодневна битка край Зла река;
8 май - Сняг смразява бойците по позициите;
9 май - След твърда съпротива пада Кръвеник. Башибозушки ятаган удря в гръб Ново село. Непревзета с бой, "Вардата" е отворена.
Започва отстъпление към Балкана.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ