19 Август 2025вторник01:09 ч.

Кацаров няма да става министър в редовен кабинет

автор:Дума

visibility 1219

Стойчо Кацаров няма да участва в редовно правителство, смята, че си е свършил работата, защото пречупил кривата на заболеваемостта от ковид. В сутрешния блок на Нова тв той направи своеобразна оценка на свършеното от здравното министерство в двата служебни кабинета. Не му липсваше самочувствие, похвали се, че се е справил с вируса. Дори обясни, че поел ангажимент да е министър и във второто служебно правителство именно, за да овладее пандемията.

"Поех огромна отговорност, всички упреци и критики. Аз не бих участвал в редовно правителство, нямам ангажимент към него. Смятам, че то в сферата на здравеопазването не просто трябва да се справи с една конкретна ситуация. За да има смисъл от него, то трябва да има визия за реформа. Нашата здравна система е в лошо състояние", каза Кацаров.

На въпрос какво е здравословното състояние да главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, министърът обясни, че той е в болничен от два месеца. Не даде подробности, но пък подчерта, че в МЗ „са се справили и без него“.  Двамата не били в конфликт. Но пък здравните власти много добре се справили с пандемията, „благодарение на професионалните съвети на проф. Мира Кожухарова“.

За пожара в ковид отделение в болницата в Сливен, Кацаров обясни, че е разговарял с директора на болницата и той му е предал, че в стаята са пушени цигари и хората са загинали заради задушаване. Министърът подчерта, че ковид отделенията не се заключват, там имало само режим на влизане, за да не се разпространява заразата.

По въпроса за рокадите в здравното министерство – освобождаването на зам.-министър Димитър Петров, Кацаров обясни, че решението за това е било на министър-председателя. Той е категоричен, че Стефан Янев не му дължи обяснение за това.

„Нямам проблем с водената от Министерството политика. Аз съм благодарен на целия си екип, включително и на него. Нашият мандат свършва. Аз съм там още две-три седмици”, добави здравният министър.

„Пречупихме вълната. Броят на заразените намалява, а този на ваксинираните и тестваните се увеличава. Броят на хората в болници намалява. Успяхме! Зелените сертификати, по начина по който бяха въведени, си свършиха работата”, е тезата на министъра.

Най-важното според него е, че мерките са били приети от обществото. Здравният министър е на мнение, че обществото е приело и факта, че те вършат работа. Той посочи, че зелените сертификати трябва да продължат, докато не се ваксинира по-голяма част от населението.

Според него рано или късно и в България, както е в много други страни в Европа, ще бъде необходимо да си ваксиниран, за да ходиш където и да е на работа.

„Нивата на ваксинация досега бяха прекалено ниски. Слава Богу, откакто беше въведен зеленият сертификат, те се увеличиха 4-5 пъти на седмична база. Не може да бъде изключено, че ще има пета вълна. Затова да използваме този прозорец, който се отваря сега, и да се ваксинираме масово. Ако има пета вълна, а ние сме ваксинирали 70-80% от населението, ще има много по-малко смъртни случаи”, смята здравният министър.

Продават евромонети на граждани от 1 декември

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 152

Тол камерите ще засичат и липсата на предпазни колани

автор:Дума

visibility 482

/ брой: 152

Бум на фалшиви столевки

автор:Дума

visibility 432

/ брой: 152

НСИ отчете 5,3% годишна инфлация

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 152

Евродесант в Белия дом след срещата в Аляска

автор:Дума

visibility 470

/ брой: 152

Протестите в Сърбия ескалират

автор:Дума

visibility 431

/ брой: 152

Боливия гласува за президент и парламент

автор:Дума

visibility 443

/ брой: 152

Три щата изпращат военни във Вашингтон

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 152

Изненадите от Аляска

автор:Юри Михалков

visibility 482

/ брой: 152

Невинните са грешни, грешниците - невинни

visibility 465

/ брой: 152

Иде ли краят на консервната промишленост в България

visibility 466

/ брой: 152

Горчива корупция

автор:Гарабед Минасян

visibility 450

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ