Кеворк Мардиросян и Диляна Момчилова в концертен проект със "Софийски солисти"
/ брой: 141
Концерт на Камерния ансамбъл "Софийски солисти" с диригент проф. Пламен Джуров и виртуозните солисти Диляна Момчилова - виолончело, и Кеворк Мардиросян - цигулка, ще се състои днес от 19 ч. в залата на Военния клуб, научи ДУМА от Тина Коилова.
Музикантите се събират заедно за първи път в концертен проект. Те ще представят творби на Йозеф Хайдн - Концерт за виолончело и оркестър; Антонио Вивалди - "Годишните времена" - "Пролет", "Лято", "Есен", "Зима" - 4 цигулкови концерта; Стефан Драгостинов - "Лятна сюита" ("Зидарска сюита"), посветена на Марин Големинов в 6 части - "Сбор", "Притча", "Миг", "Поличба", "Молитва", "Надпрепускване" - премиера. Съорганизатори на концерта са Военният клуб, Културният дом "Красно село", Международният фестивал "Софийски музикални седмици". Входът е свободен.
Диляна Момчилова е възпитаничка на Музикалното училище и на Музикалната академия в София. Магистърската и докторската си степен получава в Джулиард скул в Ню Йорк при Харви Шапиро и Зара Нелсова. Печелила е награди от международни конкурси, сред които специална за интерпретация именно на Ре мажорния концерт на Хайдн, който ще свири днес в София. Била е част от състава на филхармониите в Ню Йорк, Чикаго и Ванкувър. Преподавала е виолончело и камерна музика в престижния Манес колидж в Ню Йорк. През 2013 г. Диляна Момчилова е поканена като гост-челист на Кралската опера в Ковънт гардън.
Кеворк Мардиросян е бил концертмайстор на Пловдивската филхармония, след което заминава за Европа и развива впечатляваща солова кариера с турнета в Англия, Уелс, Италия и Русия, сред които и дебют в Карнеги хол. От 1988 до 1990 г. е концертмайстор на Симфоничния оркестър в Батън Руж, след което е поканен да преподава - първоначално в Университета на Арканзас, след това - в музикалния департамент на Университета на щата Луизиана в Батън Руж.
За своето вече половинвековно съществуване Камерният ансамбъл "Софийски солисти" успява да създаде специфичен, индивидуален стил на интерпретация, но и си спечелва място в сърцата на милиони зрители и слушатели. Изкуството на "солистите" намира път към всеки - може би защото по неповторим начин съчетава високи художествени критерии и достъпност, многообразие на репертоара и неговото изискано поднасяне. Името на ансамбъла и неговия диригент Пламен Джуров са синоним на безупречен професионализъм, а всяка тяхна поява на сцената е белязана от атмосфера на празничност и неизменно се превръща в събитие.
Проф. Пламен Джуров
Диляна Момчилова
Кеворк Мардиросян