10 Май 2024петък10:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кирил Ананиев очаква 3% спад на БВП

Най-големият шок върху икономиката е бил през второто тримесечие

/ брой: 201

автор:Дума

visibility 1063

Министерството на финансите очаква, както и през пролетта, спад от 3% на БВП на България през 2020 г. Това става ясно от есенната прогноза на ведомството. "Прогнозата е реалният БВП през 2020 г. да се понижи с 3%, като през второто полугодие се очаква частично подобрение на икономическата активност в страната. То се изразява в забавяне на спада при потреблението на домакинствата, а публичните разходи за потребление и инвестиции ще имат положителен импулс за БВП. Общият принос на външния сектор към БВП за 2020 г. ще бъде почти неутрален. През 2021 г. очакваме растежът на БВП да бъде 2,5%, като икономиката няма да достигне своето предкризисно равнище от 2019 г.", се казва в доклада.

Настоящата прогноза е основана на допускането, че най-големият шок върху икономиката на ЕС и в глобален план е бил през второто тримесечие на 2020 г. До края на годината се очаква подобрение на икономическите показатели. Все пак годишните данни ще отразяват най-големите спадове, отчитани от десетилетия. Очаква се европейската икономика да се свие с 8,3% през 2020 г., докато спадът на световния БВП ще е с 4,7%.

Средногодишният спад на заетостта у нас през 2020 г. се очаква да бъде около 2,6%, а коефициентът на безработица - 5,6%, пише в прогнозата. Заплащането на труда се очаква да нарасне с 5% през 2020 г., а през следващата година то ще се ускори както от частния сектор, така и от планираното увеличение на доходите в публичния сектор.

Средногодишната инфлация за 2020 г. се прогнозира да бъде 1,4%. Увеличената несигурност през 2020 г. се отразява в по-висока склонност към спестяване, отлагане на разходи за дълготрайни стоки и в по-ниско търсене на кредити.

Бивша манекенка пое шефското място на фонд "Земеделие"

автор:Дума

visibility 708

/ брой: 85

Розоберът подрани заради топлото време

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 85

"Райънеър" започва да лети до пет нови дестинации

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 85

Сърбия и Китай засилват сътрудничеството си

автор:Дума

visibility 626

/ брой: 85

6 страни от ЕС зачели иногурацията на Путин

автор:Дума

visibility 730

/ брой: 85

"Алтернативата" е опасна за демокрацията

автор:Дума

visibility 589

/ брой: 85

Накратко

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 85

Фашизъм в действие

автор:Александър Симов

visibility 730

/ брой: 85

Жестоката реалност

visibility 655

/ брой: 85

Пари връщате ли?

автор:Таня Глухчева

visibility 581

/ брой: 85

Късата памет на историята

автор:Боян Бойчев

visibility 665

/ брой: 85

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ