29 Юли 2025вторник06:33 ч.

Кирил Десподов е Футболист №1 на 2021 г.

автор:Дума

visibility 580

Десподов е №1 на 2021 г.  

Най-добра футболистка е Симона Петкова, а Илиан Илиев е пръв между треньорите

Кирил Десподов бе избран за Футболист на годината в България за 2021 година. Нападателят на Лудогорец събра 203 т. и спечели отличието за втори път в своята кариера след 2018 г., когато беше играч на ЦСКА. Негови подгласници останаха Мартин Камбуров (Берое) със 156 т. и Георги Йомов (ЦСКА) със 72. След призовата тройка се наредиха Петко Христов (Специя, Ит) - 68, Тодор Неделев (Ботев Пд) - 30, и Мартин Минчев (Спарта Прага, Чех) -29.
61-вата церемония се проведе виртуално заради пандемията от коронавирус. Тя започна с обръщение на Весела Лечева, която чрез "Дакс Медия" е съорганизатор. Призовата тройка бе обявена от спортния министър Радостин Василев.
"Както каза Йомов, никой не обича да бъде трети – поздравявам и него, и Мартин Камбуров за подобрения рекорд на Петър Жеков. Надявам се всичко да е ОК, да няма контузии, мечтата ми е да играя в Шампионска лига, надявам се да я сбъдна“, отбеляза Десподов.
Камбуров получи специална награда за подобрения абсолютен рекорд от 253 гола в елита на Петър Жеков.
Той бе отличен и като най-добър нападател с 37 гласа, пред Жорди Кайседо (ЦСКА) - 35, и Десподов - 24.
„Изключително горд съм с тези феноменални 256 гола. Не се чувствам специален, но виждам и отношението на хората, вече е съвсем различно. С този рекорд си записваш името със златни букви в историята на българския футбол. Петър Жеков е мой мотиватор“, сподели реализатор №1 в футболния ни елит.
С приз за най-красив гол бе отличен капитанът на ЦСКА Юрген Матай. Той получи награда и за Най-добър чужденец, която сподели със съотборника си Жорди Кайседо с по 39 гласа. Трети в класацията беше още един от "червените" - Греъм Кери (8). Нидерландецът категорично бе отличен и за Най-добър защитник с 86 гласа, пред Антон Недялков (Лудогорец) - 8, и Андреа Христов (Славия) - 5.
Вратарят на Славия Светослав Вуцов бе награден като Най-прогресиращ млад играч и за Най-добър вратар. При прогресиращите играчи с 54 гласа той надмина Марин Петков (Левски) - 20, и Мартин Минчев (Спарта Прага, Чех) - 17, а при вратарите с 51 гласа изпревари Даниел Наумов (ЦСКА 1948) - 12, и Кристиан Кахлина (Лудогорец) - 11.
Приза за най-добър полузащитник получи Ивайло Чочев (ЦСКА 1948) с 26 гласа, пред Тодор Неделев - 21, и Десподов - 16.  
За Най-добър треньор бе определен Илиан Илиев (Черно море) със 165 гласа, пред Стойчо Младенов (ЦСКА, 156) и Станимир Стоилов (Левски, 91)
Футболистка на годината е Симона Петкова от Йънг Бойс (Швейц) с 53 гласа, пред Евдокия Попадинова (Наполи, Ит) - 44, и Лиляна Костова (Чарли Сосновец, Пол) - 8.
Наградата „Лъвско сърце - Трифон Иванов", взе д-р Валентин Великов, лекар на шампиона Лудогорец, който бе със заслуга за спасяването живота на датчанина Кристиан Ериксен на мача с Финландия от Евро 2020.
На церемонията беше почетена паметта на легендарните Георги Димитров-Джеки и Александър Шаламанов-Шами, които преминаха в небесния отбор през 2021 г.
В 61-вата анкета участваха 112 спортни журналисти от 41 медии.

Всички награди на Футболист на годината 2021:
Футболист на годината – Кирил Десподов (Лудогорец)
Най-добра футболистка – Симона Петкова (Йънг Бойс)
Най-добър треньор – Илиан Илиев (Черно море)
Най-прогресиращ млад играч – Светослав Вуцов (Славия)
Най-добър вратар – Светослав Вуцов (Славия)
Най-добър защитник – Юрген Матай (ЦСКА)
Най-добър полузащитник – Ивайло Чочев (ЦСКА 1948)
Най-добър нападател – Мартин Камбуров (Берое)
Най-добър чужденец – Юрген Матай и Жорди Кайседо (ЦСКА)
Най-красив гол – Юрген Матай (ЦСКА).
„Лъвско сърце“ – д-р Валентин Великов (лекар на Лудогорец)

 

Почина Огнян Радев

автор:Дума

visibility 2166

БСП даде положителна оценка на министрите си

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 137

България в пламъци: Над 140 активни пожара, военни и ЕС помагат

автор:Дума

visibility 2204

/ брой: 137

760 дигитални клуба ще обучават възрастни

автор:Дума

visibility 2278

/ брой: 137

Туризмът е стратегически приоритет за правителството

автор:Дума

visibility 2421

/ брой: 137

До десет тегления от банкомат без такса

автор:Дума

visibility 2403

/ брой: 137

КЗК проверява „Лукойл“ за нелоялни практики

автор:Дума

visibility 2227

/ брой: 137

"Мудис" е умерен оптимист за България след еврото

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 137

Жега и градушки на Балканите

автор:Дума

visibility 2325

/ брой: 137

Да помним миналото, за да градим бъдещето

автор:Таня Глухчева

visibility 2317

/ брой: 137

Косово остава без действащ парламент

автор:Дума

visibility 2431

/ брой: 137

Накратко

автор:Дума

visibility 2282

/ брой: 137

Всенародна опасност

visibility 2247

/ брой: 137

Децата не са виновни

автор:Таня Глухчева

visibility 2447

/ брой: 137

Голямото предизвикателство е демографската криза

автор:Аида Паникян

visibility 2424

/ брой: 137

Пазители на миналото, активни участници в настоящето

visibility 2336

/ брой: 137

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ