15 Май 2024сряда18:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Китайският бизнес се чувства добре в Европа

Азиатските инвестиции превземат Стария континент

/ брой: 98

visibility 128

Дойче веле

Китайските инвестиции в Европа растат главоломно. Докато преди китайците изпращаха своите търговци, днес те вече превземат и високотехнологичните европейски концерни - с упоритост, висока производителност и старание.
Какво е общото между футболния клуб "Атлетико" Мадрид, италианския производител на автомобилни гуми "Пирели" и френския туроператор "Клуб Мед"? Всички те през последните месеци станаха изцяло или отчасти собственост на китайски фирми. През първите четири месеца на 2015 г. китайски инвеститори закупиха дялове от британския туроператор "Томас Кук", спасиха от фалит германския производител на телевизори "Мец", придобиха швейцарската маркетингова агенция "Инфронт Спорт&Медия", която между другото търгува с телевизионните права за излъчване на световните първенства по футбол. В най-скоро време китайците могат да станат собственици и на гръцкото пристанище в Пирея, на холандската застрахователна компания "Виват" и на италианския футболен клуб "Милан".
Това са само най-крупните сделки, които попадат в новинарските емисии на информационните агенции. Китайският бизнес провежда целенасочена експанзия в Европа (най-вече в Германия и Великобритания), чиито темпове и мащаби растат от година на година. По данни на германския клон на консултантската агенция Ernst&Young, през 2009 г. китайски инвеститори са закупили в Германия 2 фирми, през 2013 г. - 28, а през 2014 г. - 36.

Китайците изпреварват САЩ

Китайската експанзия се осъществява не само по пътя на фирмени сливания, а и чрез инвестиции "на зелено". Германската правителствена агенция GTAI оказва помощ на чуждестранните инвеститори в тази сфера. На 27 април агенцията публикува годишния си доклад, от който става ясно, че през 2014 г. са били вложени чуждестранни капитали в 1199 нови проекти. Или с 21% повече, отколкото през 2013 година. Това е рекорд. "През 2009 г. в Германия имаше 84 китайски инвестиционни проекта. През 2011 г. те бяха вече 158, а Китай стана инвеститор номер едно, изпреварвайки САЩ", казва И Цао, сътрудничка в GTAI. Китайската експанзия започва още в края на 1970-те години.
В началото на европейския и в частност на германския пазар излизаха предимно китайски търговски фирми, докато от началото на новия век в Европа вече навлизат крупни частни китайски компании, които инвестират и се стремят да придобият нови технологии и съвременни методи на мениджмънт. От 2008 г. насам започва истинският бум в навлизането на крупни и средни китайски фирми на европейския пазар. Той се дължи най-вече на новите китайски закони, които облекчават инвестиционната дейност зад граница.
"Китайското правителство възнамерява и в бъдеще да стимулира експанзията на китайските предприятия, за да повиши тяхната конкурентоспособност на световния пазар", твърди експертът по въпросите на Китай И Сун. По данни на Ernst&Young най-голям дял от закупените от Китай германски предприятия са от сферата на промишлеността, най-вече - автомобилната. Във Великобритания китайските инвеститори проявяват интерес предимно към фирми за недвижими имоти, а във Франция - към хотели.

Германия привлича с технологии и инфраструктура

През миналата година преките китайски инвестиции в Германия са били насочени главно към две сфери - електротехниката и машиностроенето. Германия привлича китайските инвеститори главно с възловото си географско положение в центъра на ЕС и добре развитата инфраструктура. Оттам е изключително изгодно да се обслужват както платежоспособните западноевропейски пазари, така и бързоразвиващите се пазари в Източна Европа. Германия се слави и с висококвалифицираните си специалисти. Затова китайците влагат много средства в научните изследвания и в конструкторските разработки.
Експертите от Ernst&Young дават пример с производителя на телекомуникационно оборудване Huawei. Този частен китайски концерн има филиали, в това число и научноизследователски центрове в 18 германски града с над 1600 сътрудници. А общият брой на китайските фирми, установили се в Германия, е 1300. До момента те вече са създали около 16 000 работни места.


Както се казва - парите никога не спят. Само когато са в движение, те могат да носят печалби. В Пекин познават много добре тази мъдрост на финансовия свят и я прилагат методично


Германски автомобили се произвеждат и в Китай. Така местните фирми придобиват ценно ноу-хау

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 431

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 452

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 432

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 380

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 423

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ