13 Юли 2025неделя05:37 ч.

Кметовете искат до 50% индексация на европроектите

/ брой: 37

автор:Дума

visibility 284

Достойно заплащане на общинските служители, индексация на договорите до 50%, отделяне на местната власт от бизнеса при компенсиране заради ръста на цените на енергоносители и инфлация, поискаха кметовете от служебното правителство по време на годишната среща на Националното сдружение на общините в България. 

Кметовете се оплакаха, че повече от година само се говори за индексация на договорите за строителство, изпълнявани от европейските фондове, но на практика не се случва нищо. Те дадоха пример с Държавен фонд "Земеделие", където  положението било катастрофално. 

Кметовете поставиха въпроса и с изплащането на остатъка от 50% по инфраструктурните проекти за общините, които бяха одобрени от първия служебен кабинет на Гълъб Донев. В края на септември 2022 г. бяха отпуснати около 430 млн. лв. за инфраструктурни проекти на общините. До края на м.г. бяха преведени половината от парите. Част от общините вече са започнали изпълнението на проектите и са похарчили изплатените средства. Те настояват да получат и другата половина сега, а не в края на годината, за да завършат ремонтите на пътища и водопроводи. Премиерът Гълъб Донев се оправда, като обясни, че това няма как да стане, защото нямало приет Бюджет за 2023 г.

Кметовете призоваха общините да бъдат отделени от бизнес сектора, защото те не са фирми, а предоставят различни услуги на населението - здравни, социални, образователни. По тази причина не е редно помощта за енергоносителите за общините да е еднаква с тези на бизнеса, още повече, че някои бизнеси отчитат свръхпечалби, коментираха те.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ