13 Юли 2025неделя06:03 ч.

КНСБ иска работната седмица да се намали като в ЕС

У нас се работи по 56 часа седмично, в Европейския съюз - 52, заявиха от синдиката

/ брой: 183

автор:Дума

visibility 235

Работното време в България да е както в Европейския съюз - до 52 часа седмично. За това настоя вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов по време на на дискусионен форум, посветен на последните промени в Кодекса на труда. Дискусията бе организирана от синдиката и Фондация "Фридрих Еберт" - България. Според данните на синдиката работното време у нас е 56 часа седмично, а в ЕС максимумът е 52 часа. Все още в България не е приведена регламентацията на сумираното изчисляване на работното време, съгласно европейските директиви и Конвенция на Международната организация на труда, изтъкна Капитанов. По думите му то следва да се прилага само в производства с непрекъсваем режим на работа. Капитанов припомни, че в понеделник КНСБ откри кампания за увеличаване на доходите и запазване на работните места. Едно от исканията е спазване на законодателството и прилагането на европейските рамки, с които България е обвързана.

От синдиката коментираха по време на форума и промените в Кодекса на труда. Част от тях са свързани с балансирането на професионалните и семейни ангажименти, други - с трудовите правоотношения.

Отпуската на баща (осиновител) за полагане на грижи за деца до 8-годишна възраст е в размер на два месеца и може да се ползва наведнъж или на части. Бащата има право писмено да предложи на работодателя изменение за определено време на продължителността и разпределението на работното му време, да премине към работа от разстояние и др. Работниците или служителите, които се грижат за свои роднини поради сериозни медицински причини, имат право да предложат на работодателя изменения в трудовото отношение за определен период от време.

Когато срочният трудов договор е до 1 година, срокът за изпитване задължително се определя максимум до 1 месец. Работодателят е длъжен да осигури информацията за условията и реда за прекратяване на договора.

Работодателят да даде информация за осигурявани обучения, свързани с поддържане и повишаване на професионалната квалификация и подобряване на професионалните умения на конкретния служител, искат от КНСБ.

От синдиката настояват да се даде дефиниция в Кодекса на труда за търговска тайна и конфликт на интереси. При постъпване на работа със сключването на трудов договор може да се въведе забрана за полагане на допълнителен труд при друг работодател. Ако тази забрана бъде нарушена, работодателят може да има претенция към своя работник за нарушаване на разпоредби в трудовия договор. 

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ