13 Февруари 2025четвъртък01:11 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

КНСБ настоява за нови заплати в здравеопазването

/ брой: 100

автор:Дума

visibility 510

От КНСБ не са съгласни основните заплати на лекари, сестри и санитари да останат непроменени за още една година. В понеделник министърът на здравеопазването в служебния кабинет д-р Галя Кондева обяви, че експертите в МЗ предлагат поне още една година да остане в сила действащият Колективен трудов договор (КТД). В средата на април от КНСБ съобщиха, че работодателските организации в здравеопазването отказват преговори за сключване на нов КТД в отрасъла.
Сега от синдиката настояват това запазване на действието на КТД да продължи няколко месеца, до подписването на нов договор.
Съгласие за такъв все още не е постигнато, а работодателските организации продължават да искат премахване на глобите за болници, които по обективни причини не могат да осигурят минималните договорени заплати за персонала си.
В момента минималните прагове са 2000 лева за лекар, 1500 лева за медицинска сестра и 910 лева за санитар и те са от изтеклия през април КТД за здравеопазването.
От синдиката остават в протестна готовност и очакват от работодателските организации да представят анализ какъв е възможният ръст на заплатите на отделните категории медицински персонал.
"Ако сме казали примерно, че основната заплата от 1000 лева искаме да стане 1200, нека те ни кажат какво могат да дадат и да седнем да преговаряме", казва д-р Пламен Радославов от КНСБ.
От болничните организации, които участват в преговорите, настояват за създаване на работна група, която да направи преглед на състоянието на лечебните заведения, които не са успели да осигурят минималното заплащане по изтеклия договор, и това да е базата за продължаване на преговорите.
Междувременно и.д. управител на НЗОК Момчил Мавров обясни за БТА, че поради липсата на действащ КТД фондът не може да налага санкции на болниците за неосигурени минимални възнаграждения.

Нивата на корупция в България остават тревожно високи

автор:Дума

visibility 3438

/ брой: 28

Над 90% от 1000 работещи са недоволни от възнаграждението си

автор:Дума

visibility 3660

/ брой: 28

Родители се обявиха против задължителен час по религия

автор:Дума

visibility 3655

/ брой: 28

СО: Изпълнението на ремонта на ул. „Опълченска“ продължава

автор:Дума

visibility 3611

/ брой: 28

Eнергийната борса има нов временен шеф

автор:Дума

visibility 3124

/ брой: 28

Министерството на финансите продаде облигации за 100 млн. лв.

автор:Дума

visibility 3729

/ брой: 28

Милионерите с 301 повече за година

автор:Дума

visibility 3713

/ брой: 28

Александър Вучич: €3 млрд. дадоха за свалянето ми

автор:Дума

visibility 3528

/ брой: 28

Тръмп разреши подкупи на чужди политици

автор:Дума

visibility 3523

/ брой: 28

Супермаркетите в Букурещ останаха полупразни

автор:Дума

visibility 2872

/ брой: 28

Накратко

автор:Дума

visibility 3599

/ брой: 28

Защо е важно да сме обединени?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 3573

/ брой: 28

Тръмп, Путин и ЕС

visibility 3651

/ брой: 28

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ