17 Септември 2025сряда23:02 ч.

Коалиция за България дава НЗОК на прокуратурата

Мнозинството пак не разбра какво гласува, но напук отхвърли предложението за анкетна комисия за резерва на касата

/ брой: 202

автор:Искра Милева

visibility 2241

Къде са парите за здравеопазване на българите, за какво са изхарчени и кой е разпоредил това настояваха да разберат групите на Коалиция за България, ДПС и Синята коалиция в парламента вчера. Мнозинството на ГЕРБ и "Атака" два пъти отхвърли искането на КБ за създаване на анкетна комисия, която да установи къде и колко са парите от резерва на НЗОК.
Именно заради това социалистите ще поставят въпроса пред главния прокурор Борис Велчев, съобщиха вчера от партията. С това гласуване управляващите директно казаха на хората: "Не ни е грижа за българското здравеопазване", категорични бяха депутатите от левицата. След като отказва да даде отговор, мнозинството затвърждава усещането, че с тези пари е злоупотребено, заяви Янаки Стоилов.
На Симеон Дянков ще му се наложи обаче да отговори на тези въпроси. Групата на социалистите внася питане към министъра дали в близките дни ще бъде променян бюджетът на здравната каса, както и републиканският, и откъде точно той ще намери парите за здраве. КБ настоява Дянков да бъде изслушан по тези теми от депутатите. Така ще се разбере и какво крие ГЕРБ по отношение на цялото държавно финансиране, заявиха левите. Синята коалиция също иска изслушване на Дянков.
Минути преди поискана от левицата почивка по време на дебатите в пленарната зала се разигра поредната сцена на недоумение от страна на мнозинството. Първоначално ГЕРБ и "Атака" пришпорваха гласуването за анкетната комисия, без да участват в разискванията. Нервите на Лъчезар Иванов обаче явно не издържаха и той започна отново да напада левицата за предишното управление. Синият Ваньо Шарков опита да върне дебата към същността му и предложи комисията да провери колко пари са харчени от резерва на касата не от началото на тази година, а от 2000 г. Той предложи и замяна на думата "резерв" с "преходен остатък". От раз управляващите дадоха гласовете си за това. След като дойде ред да се гласува създаването на комисията, чиято дейност вече бяха приели, депутатите от ГЕРБ и "Атака" я отхвърлиха. Същото стана и при прегласуването, поискано от Ангел Найденов.
Драмата с болниците не е за подценяване, подчерта Мая Манолова. Преди дни пациент за малко не умря в бермудския триъгълник между няколко болници, изтъкна депутатката. Вероятно в тази ситуация управляващите се надяват на приватизация на болници след задлъжняване, смята тя. Как ще се търсят пари, като не се знае колко са те в резерва и колко са необходими, запита Янаки Стоилов. Преди него Манолова цитира изказвания на трима министри, в които цифрите рязко се разминават. Според Божидар Нанев парите в резерва са 860 млн. лв. След малко повече от месец пак той казва, че са 800 млн. лв. Наследничката му Анна-Мария Борисова пресмята, че са 350 млн. лв. След нея Дянков казва, че са 950 милиона. Всъщност средствата са над 1 млрд. лв. и не може да се продължава с лъжите, че пари за здраве няма, заяви Манолова. "Пари има. Това са бели пари за черни дни. Къде ще ги търси Дянков, под бюрото си ли?", попита Михаил Миков. Не може само Бойко Борисов да "седи" върху резерва и да раздава на този, който повече вика, заключи депутатът.

Скандални разлики в цените от борсата до магазина

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 173

Финансовото министерство пласира ДЦК за 300 млн. лева

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 173

Бум в търсенето на екзотични валути

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 173

Младите българи предпочитат да инвестират в акции, а не в имоти

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 173

Израел удари Газа с цялата си мощ

автор:Дума

visibility 718

/ брой: 173

ЕК отлага 19-ия пакет санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 173

47% от македонците не одобряват поетия курс

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 173

Накратко

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 173

Банализмите на психодясното

автор:Александър Симов

visibility 632

/ брой: 173

За образованието

visibility 629

/ брой: 173

Слънчевото дете на българската поезия

visibility 634

/ брой: 173

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ