25 Април 2024четвъртък19:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Корнелия Нинова: Битката между МВР и прокуратурата е вредна

Актуализацията на бюджета ще повиши доходите и ще стабилизира икономиката, заяви вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията пред бТВ

/ брой: 56

автор:Дума

visibility 363

- Защо арестуваха Бойко Борисов?
- Заради подозрения за корупция.
- Като юрист каква оценка давате на действията на МВР и Бойко Рашков?
- Точно защото съм юрист, не бих дала оценка за доказателства, които не познавам. Прокуратурата трябваше да образува досъдебно производство и да започне събиране на доказателства. След което, в двумесечен срок, да излезе пред обществото и да заяви: "Събрахме достатъчно доказателства. Повдигаме обвинение на Борисов и Горанов и внасяме обвинение в съда" или "Не събрахме достатъчно доказателства. Прекратяваме делото."
- Прокуратурата отчете нарушения в реда, по който се извършват действията на МВР.
- Тази битка между МВР и прокуратурата е вредна въобще за чувството за справедливост, което хората искат да усетят. Докато МВР и прокуратурата мерят какви доказателства кой събрал или не събрал, няма да има справедливост. С това тупане на топката, прехвърляне на отговорност и обвинение единствено към МВР няма да се стигне до онзи резултат, за който хиляди хора протестираха по площадите.
- Има ли смисъл да обсъждаме темата за форсмажора или той вече отиде в коша?
- Има голям смисъл. В последните дни се изговориха много неверни неща и небивалици от хора, които може би не познават материята. Всякакви говорители чух, не само политици - анализатори, икономисти - да казват, че това е безсмислено, че няма нужда, дори някои казаха, че такава формула не съществува в българското законодателство.
Първото твърдение, че това го няма в българското законодателство - в Търговския закон е разписано. Просто френското словосъчетание "форсмажор" е преведено на български и се казва "непреодолима сила".
Второто, което чух, че това е просто хрумка на БСП или на вицепремиера на икономиката - не е вярно. Не е вярно и, че не сме го обсъждали в коалицията.
Първо, инициативата дойде от българския бизнес. Целта на това предложение е да защитим българските фирми и българското производство - да не фалират и да не освобождават работници, които да останат без заплати. Инициативата идва от писмото на БТПП до Кирил Петков, до мен и до Теодора Генчовска, в което буквално пише: "Моля да бъде издаден от МС, респективно от Министерството на икономиката, акт, общ или за отделно събитие", който да им служи за сертификат. Зад БТПП стоят 50 000 български фирми.
Има второ писмо от друга работодателска организация - Камара на строителите: "С гореизложеното Ви молим МС да приеме постановление, с което да ни даде указания към организациите, издаващи сертификати, за да се спасим от фалити..." Българска стопанска камара издава такива сертификати - там са 40 000 фирми. Т.е. няма тук приумица на БСП или на вицепремиера и министър на икономиката.
По въпроса, че не е обсъждан в МС. Разбира се, че не е така. Когато получихме писмата, преди две заседания обсъдих с колеги от МС плюсовете и минусите и попитах: "Съгласни ли сте да предприемем мерки?". Отговорът беше: "Да, но го направете внимателно, проучете, за да не направим някой проблем." И какво се случи след това - направихме проучване как е уреден форсмажорът в целия свят. След като направихме тези проучвания и след като подготвихме акта, по молба на фирмите, последва, естествено, обсъждане и съгласуване.
Ние имаме и политическа, и административна, и коалиционна култура. И не бих си позволила да правя каквото и да е, без екипът да го обсъди. МВнР, за да не нарушим международни договори: "Съгласуваме без бележки и предложения." МП, за да не нарушим българските норми и българското законодателство: "Съгласуваме проекта за форсмажор без забележки." МТСП, за да не направим проблем с бежанците и приемането на доставки за хуманитарна помощ: "Съгласуваме без бележки." МЗ, за да не спрем някоя от доставките за КОВИД-болниците: "Съгласуваме без бележки. Текстът ви е добър." МОСВ - без бележки. И т.н.
Не само, че е обсъдено, това е написано и доказано от колегите. И до Министерството на иновациите е изпратено писмо. Още нямаме отговор, но в сряда, когато обявихме предложението за форсмажор, нямахме нито един отказ. Макар че това е подписано от ръководителите на министерствата и главните секретари, зад това стои екип от много експерти.
Ако мога да обобщя, инициативата дойде от българските фирми. Целта е да ги защитим - да не фалират и да не освобождават хора от работа.
- Как да разбираме, когато коалиционният ви партньор от ПП в лицето на Даниел Лорер каза, че форсмажор няма да бъде въведен?
- Ако наистина нагласите са, че не бива да го въвеждаме, ще го обсъдя с колегите, разбира се, няма да вземаме еднолични решения - ако не са съгласни, да си оттеглят подписите от тези писма.
Дано след няколко месеца, като започнат да фалират фирми по тази причина, да не се сетим за този разговор, обаче със закъснение. Защото ми е малко дежа вю. Много скоро ми е пред погледа предложението на БСП преди 2 години за Закона за спекулата, на което президентът наложи вето и не влезе в сила. Тогава беше същата реакция: говорители, партньори, депутати - всички скочиха срещу нас. Днес дори видях същите хора да обвиняват правителството, че не налага таван на цените. Дано да не стане така и с форсмажора - след няколко месеца да се сетим, че е трябвало да го направим, но да е твърде късно за някои български фирми.
- Как ще се справите с овладяването на цените?
- Има няколко стъпки, вече предприехме такива. Първо, да осигурим предлагане, т.е. да има достатъчни количества. Търсенето да не расте така, както за една нощ стана с бензина - изведнъж огромно търсене. Това създава дефицит и вдига цените. Т.е. да има нормален пазарен процес - предлагане и търсене. Това е гаранция, че ще има нормални пазарни цени.
Второ - продължавам да твърдя, че някои търговци спекулират. КЗП направи проверки в над 400 магазина. Ще дам данни отпреди една седмица, може да са се променили вече. Не може да са ти доставили олиото в магазина на 3,21 лв. с ДДС и да го продаваш на 6,49 лв. - с 3,28 лв. надценка. Да се опитваш да трупаш 100% печалба в този момент, в който хората са бедни, изплашени, трупат им се сметки за ток - да правиш пари на гърба и на тревогите на хората, не го разбирам.
Когато се заговори за таван на цените, ни обвиниха, че това е социализъм. В Гърция г-н Мицотакис наложи таван на печалбата на фирмите. Т.е., ако ти доставят олиото на 3,21 лв. и го продадеш на 6,49 лв., в Гърция ти отнемат лиценза и ти закриват фирмата. Г-н Мицотакис не е от социалистическото семейство. В много държави се наложи таван на цените, забрани се износът на определени стоки, и там управляват различни  правителство. В Испания са социалисти, в Унгария г-н Орбан не е.
Не предлагам таван на цените, но казвам, че е възможна мярка. Но обвиненията, че това не е добро, защото го предлага БСП, не работят. Предлага се от цял свят, от различни управления, когато си загрижен за народа си.
- Каква е оценката ви за действията на Путин в Украйна?
- Това е война. Нямаме колебания какво представлява случващото се. НС на БСП има колективна позиция - това е агресия, която осъждаме.
- В България идват американски части. Съгласна ли сте?
- Не, и не подкрепихме това предложение на МС.
- Кирил Петков обяви, че американски войски ще подкрепят нашия батальон.
- Да, това беше обсъждано много отдавна, още Стефан Янев беше министър на отбраната и той го предложи в МС - дефицитите на българския батальон да бъдат попълнени със сили на НАТО отвън. Ние тогава гласувахме "въздържали се" с аргумент, че не сме страна във войната. Ние не участваме във война, за да го правим.
- Прав ли е президентът, като казва, че който вземе решение за предоставяне на въоръжение, въвлича България във война?
- Категорично е прав. Това е и наше мнение, и го казахме много отдавна.
- Всички европейски държави членове на НАТО, извън България и Унгария, подкрепят Украйна с оръжие. Те въвлечени ли са във война?
- Това си е тяхно решение. Решението на България трябва да зависи само от българските държавни органи - правителство и парламент. Ние, като партньор и като коалиция "БСП за България", изразихме своята позиция - да не се доставят оръжия. Това е директно въвличане на България във война и ще има последици за нас.
- Позиция на Асен Василев или позиция на правителството е, че няма да има преговори за нов договор с "Газпром"?
- Не сме обсъждали в правителството тази тема и нямаме решение. Договор имаме до края на годината. Нямам информация дали са започнали преговори. Когато се запознаем с фактите, ще дадем позиция.
- За първите 100 дни от вашето управление българите се оказаха още по-бедни. Защо?
- Има много причини - и обективни, и субективни. Обективните са, че войната и наложените санкции се отразиха на целия икономически и социален живот. Една от причините са повишаване на цените на борсите, на енергоносители - това са обективните фактори.
Има и субективни. Бюджетът, който приехме за 2022 г., е много добър и беше най-социален. Но вече не отговаря на променената ситуация след войната, на ръста на цените. Затова мисля, че тази субективна причина трябва да бъде отстранена с една актуализация на бюджета много скоро. Тази актуализация да е с две цели - повишаване на доходите и стабилизиране на икономиката.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ