
Корнелия Нинова: Държавата си връща ролята в помощ на гражданите
Близо 300 000 души получават помощи за отопление с дърва и въглища, обяви социалният министър Георги Гьоков
/ брой: 38
Юлия КУЛИНСКА
Държавата си връща ролята в помощ на гражданите. Това заяви вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията и лидер на БСП Корнелия Нинова от парламентарната трибуна по време на дебатите по Закона за държавния бюджет. Изказването й беше проворикирано от думи на Рамадан Аталай, който поиска 50 млн. лв. допълнителни средства, свързани с дървата и пелетите.
"Въпросът е изключително сериозен, защото над 1 500 000 семейства в България ползват дърва за огрев. Конкретните мерки са държавните горски стопанства да добиват сами дървесина и да я продават на себестойност, на която са я придобили. Целта, която си поставяме, е да падне цената", подчерта Нинова. Тя припомни, че държавната, общинската и частната собственост са равнопоставени в Конституцията. Така, както частните собственици на гори могат да секат и да продават, както общините могат да секат общински гори и да продават, така и държавата най-накрая ще може да сече от държавните гори и да продава на хората, поясни Нинова.
Вицепремиерът опроверга слуховете, че това било политическа намеса и една партия иска да овладее горите и да ги използва за политически цели. "Точно обратното. Прекратяваме с практиката да се пускат фирми, приближени до партии, да секат безнаказано и безконтролно и не по лесотехническите одобрени планове. Спираме кражбите да се сече повече от това, което им е позволено, да го секат и да го продават, за да трупат лични печалби", категорична е Нинова. Тя уточни, че управляващите не искат да изземват функцията на частните и на общинските собственици, но държавата ще се състезава равнопоставено в тази дейност.
Нинова припомни, че сечта вече е започнала в 17 обекта, но те ще стигнат до 56, а съотношението на цената на дървата е 2:1 в полза на държавата. Тя обяви, че държавните горски стопанства ще си назначат собствени работници, които да секат дървесината, и ще придобият високопланински машини, с които дървата ще се извозват до пункта, откъдето хората могат да си ги купят на нормална цена.
Близо 300 000 души получават помощи за отопление с дърва и въглища от социалното министерство, обясни ресорният министър Георги Гьоков. Той уточни, че те са със специален разширен режим до помощта за отопление.
Вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев поясни в отговор на въпрос кой ще осъществява контрол над сечта, че не е добре контролът и изпълнението да са в една и съща агенция. Не може този, който контролира, и този, който изпълява, да имат един и същи шеф, поясни той.
Контролът и изпълнението трябва да бъдат в различни ръце, подкрепи го министърът на земеделието Иван Иванов. Той призова да се свиква с този модел на работа, защото той е бил изкривяван през годините.
В закона е разписано, че кметовете издават списъците на хората, които се нуждаят от дърва, отговори Иванов на нападките, че местните управници били политически лица и превръщали списъците в избирателни. Той посочи, че списъците трябва да бъдат конкретизирани, за да няма пропуснати или някои да взимат повече. ПП нямаме нито един кмет, така че избирателни списъци не правим, особено пък на хора в нужда от дърва за огрев, репликира и Асен Василев.