15 Септември 2025понеделник18:56 ч.

Корнелия Нинова: Имаме план за кабинет в четири стъпки

Президентът връчи третия мандат на "БСП за България"

/ брой: 10

автор:Дума

visibility 440

Имаме план за правителство в четири стъпки, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова, след като получи мандат за съставяне на кабинет. "Първо - свикваме тази седмица Националния съвет. На него ще искаме мандат с кои партии да преговаряме в парламента. Ние ще настояваме да преговаряме с всички", поясни Нинова. Като трета стъпка от левицата ще поканят на лидерска среща председателите на другите формации. "На нея ще си изясним искаме ли да има правителство или играем игрички и се прехвърля горещият картоф, за да не се понесе отговорност за предсрочни избори. От тази среща зависи и четвъртата, и следващите стъпки. Ако постигнем някакво съгласие, което гарантира мнозинство, започваме да работим по задачите на това правителство, срок и състав", обясни Нинова. Тя смята, че все още има шанс за редовно правителство. Ще бъде трудно, но не е невъзможно, трябва да опитаме, заяви тя.

Корнелия Нинова обясни, че по време на преговорите ще търсят това, което събира политиците и което кризата налага да бъде решено най-спешно - инфлация, цени, доходи, План за възстановяване и устойчивост, нов бюджет за тази година. "Има неща, които спешно трябва да се свършат и които могат да ни обединят. Това ще търсим, а не нещата, които ни разделят", посочи тя.

Нинова пое ангажимент БСП да задържи третия мандат разумно време. "Президентът постави пред нас въпроса за приемането на закони в НС, защото бързото му разпускане би ни лишило като държава от много възможности", уточни тя. "Ако успеем да съставим правителство, нямаме никакво намерение да продължим политиките на служебния кабинет. Ние имаме основателни критики към него, що се отнася до неравенства, замразяване на доходи, неприемането на бюджет в тази криза, ръста на цените, инфлацията. Имаме и своите разминавания по отношение оръжията за Украйна, както и вторите самолети", заяви тя и допълни, че едно редовно правителство не е длъжно да следва политиките на служебния кабинет. Тя завърши с цитат от древна поговорка, че "когато дойдат трудни времена, решението е в това да имаш търпение".

По-рано вчера Корнелия Нинова, Атанас Зафиров, Иван Ченчев, Кристиан Вигенин и Георги Свиленски отидоха на "Дондуков" 2, за да получат мандата. Румен Радев посрещна лидера на БСП с червени рози и пожелание по случай рождения й ден да бъде жива и здрава. Нинова отвърна на жеста с кутия бонбони "Мерси".

"След неуспеха на първия и втория опит за съставяне на правителство Ви давам третия мандат. Спрях се на Вашата политическа формация в търсене на най-голям шанс това да се случи. Във времена на политическо противопоставяне тя запази диалога - с всички да взаимодейства еднакво добре, както със старите политически формации в НС. Надявам се, че стремежът на БСП към силна социална политика ще помогне за съставяне на правителство", обърна се Радев към Нинова.

"Благодаря за доверието. Разбираме тежестта на ситуацията и отговорността, която ни се възлага. Ще направим всичко, което зависи от нас, за да има редовно правителство", отговори Нинова. "Доказахме, че можем да разговаряме разумно, спокойно и с отговорност към националния интерес на България. Така и ще продължим в този дух - да търсим съгласие и да съставим редовен кабинет, който е така необходим на страната", подчерта тя.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 429

/ брой: 171

Пътуваме от София до Сърбия изцяло по магистрала

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 171

НАП погва амбулантни търговци за укрити доходи

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 171

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 171

Да се ограничи интернет за децата

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 171

Голям пожар бушува на Пелопонес

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 171

Германците взимат заеми за всекидневни разходи

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 171

Признанието на Макрон

автор:Юри Михалков

visibility 433

/ брой: 171

Винаги с разум

visibility 379

/ брой: 171

Разбирате ли смисъла от училището?

visibility 398

/ брой: 171

Глас и съвест на епохата

автор:Дума

visibility 404

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ