Корнелия Нинова: Минималната заплата от 940 лв. да влезе в сила от 1 юли 2023 г.
Нелогично в условия на инфлация и повишени цени, приходите на държавата да са по-ниски от предходната година, заяви лидерът на БСП
/ брой: 55
"Минималната работна заплата да влезе в сила от 1 юли т.г., а не от 2024 година, настоя лидерът на БСП Корнелия Нинова в тв интервю. "Министърът на финансите говори за увеличаване на данъци, за премахване на данъчните облекчения и рязане на доходи. Това е абсурд. В тази инфлация и тази криза, народът няма да издържи на това", коментира Нинова.
Според нея е нелогично в условия на инфлация и повишени цени, приходите на държавата да са по-ниски от предходната година. Това означава, че служебният кабинет не се справя със събираемостта, уточни Нинова.
"Нашата политика е последователна за увеличаване на минималната заплата. Парламентът прие предложението на БСП тя да бъде 50% от средната. Към този момент тя трябва да е между 950-100 лв. Абсолютно логично и правилно, според нас, е с приемането на бюджета от втората половина на годината минималната работна заплата да е увеличена и да бъде 50 от средната, а не чак от догодина", посочи Нинова.
Тя припомни, че по време на редовното правителство, пенсиите са се вдигнали средно с 39%, но истинското и справедливото решение е преизчисляване на всички пенсии с нов средноосигурителен доход. Нинова е категорична, че това ще увеличи пенсиите средно с още 25-30%.
Лидерът на БСП подчерта, че това не трябва да се обвързва с вдигане на данъци. Пари могат да дойдат от изсветляване на икономиката и висока събираемост, обобщи Нинова.
ДУМА припомня, че БСП няколко пъти внесе в парламента искане за промени в Кодекса на труда, свързани с механизма за определяне на минималната работна заплата. Предложението беше гласувано на първо четене, но до второто се стигна едва в последния работен ден на 48-ото НС, след 42 пъти в които социалистите настояваха идеята им да бъде приета.
Предложението на БСП предвижда най-ниското трудово възнаграждение за страната за следващата календарна година да се определя до 31 октомври на текущата година и да не може да е по-малко от 50 на сто от средната брутна работна заплата за предходните 12 месеца. Тогава Нинова уточни, че са внесли промените в закона на 21 октомври 2022 г. и на 40 пъти са предлагали варианти за обсъждане на минималната работна заплата. Тя предложи датата на влизането на закона в сила да бъде 1 юли 2024 г. Предложението за срока обаче беше отхвърлено и мнозинството в НС реши новата формула да влезе в сила от началото на 2024 година.