13 Юли 2025неделя06:03 ч.

Корнелия Нинова: Паралелната държава е обвила България като пашкул и я души

Правителството управлява със записки между бизнесмени, време е премиерът, а не бушоните, да дава отговори, призова председателят на БСП

/ брой: 95

автор:Юлия Кулинска

visibility 1680

Паралелната държава е обвила България като пашкул и я души, обяви в парламента Корнелия Нинова в декларация от името на ПГ "БСП за България". По думите й управлението на Борисов е разградило държавността, обезсилило е институциите и ги е предало на задкулисието. "Време е за равносметка и за плащане на политическа сметка. Време е премиерът, а не бушоните му, да дава отговори. Ако премиерът не е знаел какво се е случвало в държавата, той не е за този пост. А ако е знаел и не е взел мерки, той е съучастник и трябва да отговаря какви ценни указания се дават на уж независими държавни органи и какво получават срещу това онези, които им дават указания", заяви Нинова. "Правителството управлява не с видими решения на институциите, а с невидими записки между бизнесмени. Управлява не с контрол върху Държавната комисия по хазарта и НАП, а с указания към девойки. През последните седмици сме заляти от записи, записки, есемеси, джератари, джиранти, приели, неприели джирата. Докато ни обяснявахте как 20 млн. за деца с увреждания ще сринат бюджета, едни 20 млн. са се размятали за финансиране на медии. Как един бизнесмен поема ангажимент към друг да му съпортва пред независим държавен орган?", атакува тя управляващите.

Целта на БСП е възстановяване на икономиката и грижа за хората, настоя Нинова и отново поиска промени в здравния, икономическия и социален модели. "Мерките на управляващите не работят. Близо 150 хил. нови безработни, 1% получили помощ по мярката 60 на 40. Милиони хора без работа и доходи при ръст на цените между 10 и 15%. Излъгани земеделци, че държавата ще им изкупи продукцията и ще им осигури да влязат в търговските вериги. Общини на прага на фалита, данъчни промени, направени на принципа "проба-грешка", обобщи Нинова. "Необходими са ни професионалисти, икономисти и финансисти. Не калинки на властта, а реална оценка и прогноза. Правителството прогнозира минус 3% на БВП, а ЕК минус 10 на сто. Някой дали разбра какво е състоянието на бюджета?", попита тя. От БСП смятат, че властта възнамерява да финансира всичко наесен, за да потуши напрежението предизборно.

 Социалистите настояват целият държавен и институционален ресурс да е насочен към хората. Можем да спорим за данъчни системи, но можем да сме едно, когато трябва да си върнем държавността и да я подчиним на интересите и нуждите на народа, категорична е Нинова.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ