Ковачева предлага извънсъдебни споразумения до 10 000 лв.
Държавата ще плаща на ищците, за да не я съдят в Страсбург
/ брой: 213
Вземете 10 000 лв. от държавата и се споразумейте, вместо да я съдите в Страсбург и години наред да чакате решение. Това предложение направи в телевизионно интервю вчера правосъдният министър Дияна Ковачева. С подобни споразумения държавата щяла да си спести пари от наказателни процедури, а последиците от мудното правосъдие щели да бъдат намалени. Според Ковачева 700 жалби ще бъдат върнати на граждани, а те сами щели да решат дали да вземат парите и да се споразумеят с държавата, или да съдят България в Страсбург. От думите й стана ясно, че министърката смята да си спести потенциално мъмрене от Европейския съд по правата на човека, давайки на пострадали български граждани суми до 10 000 лв.
Идеята за споразуменията всъщност не е нова и е продиктувана под натиск от Страсбург. Наскоро се оказа, че България е най-осъжданата държава в Европейския съд по правата на човека и в тази връзка бе обявено, че ще бъдат въведени 2 мерки, които да намалят процесите срещу страната. В края на юли зам.-министърът по правосъдието Деница Вълкова-Петрова призна, че 740 дела по жалби за бавно правосъдие ще бъдат върнати в съда. За приключилите, но прекалено бавни дела, от 1 октомври ще се получава обезщетение до 10 000 лв. За висящите с години процеси пък ще се водят искове по предложените нови текстове в Закона за отговорността на държавата. Парадоксът е, че съдилищата ще трябва да съдят сами себе си и то без никаква гаранция, че няма да забавят и тези дела.
Ковачева обяви, че до година-две с електронен подпис гражданите ще могат да завеждат дела, да ги следят и да проверяват движението на преписките. И сега това е възможно, но само в някои съдилища, допълни тя.
Правосъдната министърка коментира и изслушванията на кандидатурите за ВСС. Тя заяви, че ще е много жалко, ако всички теми, които кандидатите за висши магистрати обсъждаха, останат само в парламента. Ковачева си постави за цел да следи как ще работи ВСС и да напомня на бъдещите му членове какво са обещали да правят. Според нея кандидатите са получили достатъчно въпроси от неправителствени организации. "Бяха задавани такива въпроси. Имаше и депутати, които задаваха въпроси на НПО-та. Не бяха ограничавани. Дори в началото имаше въпрос, който не беше формулиран предварително", опита да защити процедурата Ковачева. Според правосъдния министър следващият главен прокурор трябва да е професионалист, почтен и да познава проблемите на прокуратурата.
Диана Ковачева заяви, че се надява дупнишките бизнесмени Пламен Галев и Ангел Христов да бъдат заловени. Според нея скандалните бизнесмени, които избягаха и все още са в неизвестност, попадат в 4-те процента на "отклонили се от изтърпяване на наказанията".
Точна статистика за делата, заведени срещу в България, трудно може да бъде намерена. Според различни информации обаче досега България е платила над 10 млн. лв. обезщетения по дела за нарушени човешки права. Най-често присъдите са заради неразумно дълго проточени процеси.
Преди десетина дни стана ясно, че България трябва да плати 36 000 евро на български граждани за 7 загубени дела в Европейския съд по правата на човека. През пролетта правителството взе решение за изплащане на обезщетения в размер на 45 300 евро на български граждани, за да приключи дела в Страсбург с приятелски споразумения.