29 Април 2024понеделник07:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Д-р Димитър Ленков:

Кой би затворил живо бебе в хладилник

Директорът на горнооряховската болница остава на поста си

/ брой: 282

автор:Аида Ованес

visibility 1735

"Нека да престанем да говорим за раждане, защото си има медицински критерии, по които една бременност се води като раждане или като абортен плод", заяви пред ДУМА д-р Димитър Ленков, главен секретар на Българския лекарски съюз (БЛС) във връзка със случая в горнооряховската болница. Той е категоричен, че ако раждането е било в специализирана клиника, можело е детето да бъде поето от специалисти и бъде приложена цялата терапевтична гама, но в Северна България това може да стане само в плевенската и във варненската университетска болница. Ето го резултата от делегираните бюджети, коментира д-р Ленков.
Той добави: "Господин министърът на вътрешните работи ще си подаде ли оставката за уронване на престижа на лекарите, ако правораздавателните органи докажат, че не са могли да направят нищо повече?" Пред БНТ д-р Ленков коментира: "Кой и защо би затворил живо бебе в хладилна камера".
Цял ден вчера се чакаше прокуратурата да повдигне обвинения на лекарите от Горна Оряховица, но до редакционното приключване на броя това не се случи.
Директорът на болницата д-р Миролюб Кожухаров остава на поста си, реши Общинският съвет с 15 гласа "за" освобождаването му, 4 - "против", а 9 се въздържаха. Съветниците заседаваха извънредно по повод смъртта на недоносено бебе в АГ-отделението на болницата. Д-р Кожухаров започна своето изказване пред общинските съветници с думите, че не обича да говори за политика, но е лидер на СДС в Горна Оряховица и не знае защо е бил подслушван.

За да изясни по-подробно драмата в Горна Оряховица, ДУМА потърси мнението на двама дългогодишни специалисти в акушеро-гинекологията:
 

Д-р Методи Янков, АГ-специалист, бивш директор на Първа АГ болница "Св. София" и на "Майчин дом":

"Има критерии за раждане, има и за аборт и те са публикувани в Медицинския стандарт по акушерство и гинекология от началото на 2009 г. Плодът се определя като потенциално жизнеспособен, ако при раждането е 600 и повече грама и/или възрастта му е след 22-а гестационна седмица. Освен това много важно условие е зрелостта на плода. Под тези числа не се говори за раждане, а за аборт!
Допреди година и половина тези критерии у нас бяха съответно 28-а гестационна седмица и поне 1000 грама. Но ние "заехме" американския стандарт - 22-а седмица и/или 600 г. В скандинавските страни при раждането лекарят преценява според различни критерии дали в конкретния случай става въпрос за аборт или за раждане."

Д-р Радка Масларска, неонатолог, началник на неонатологичното отделение на болница "Токуда":

"В нашата болница имаме много случаи на недоносени бебета. Броят им се повишава с увеличаване на многоплодните бременности в резултат на ин витро. Вече се знае, че около 7 до 9% от новородените у нас са с ниско тегло, а от тях 1% са с тегло от 450 до 1000 г. Всяко дете дете, родено с телесна маса под 600 грама и/или гестационна възраст под 22 г.с., се записва за живородено след преживени поне 3 денонощия.
Имали сме в нашата болница и деца, родени между 600-630 г, но в такива случаи 7-членен екип от неонатологията се подготвя и чака това раждане, за да може незабавно да извърши реанимация и всички необходими животоспасяващи процедури, ако новороденото има някакви признаци на живот - диша, има сърдечна дейност и пр. Веднага се слага на апаратно дишане, дават се медикаменти за разгъване на белия дроб, за активиране на мозъчната дейност и пр. Но дали бебето ще се адаптира към външните условия, тези извън майчината утроба, е въпрос не само на професионализма на неонатолозите и на наличната апаратура, но и на малко късмет".
 

Корнелия Нинова честити Цветница на празнуващите

автор:Дума

visibility 9

Цветница е!

автор:Дума

visibility 240

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 904

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 897

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 835

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 966

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 937

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 833

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 867

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ