26 Юни 2026петък04:03 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Кой е идеалният?

/ брой: 281

автор:Кристиела Симеонова

visibility 2779

Президентът на Чехия Вацлав Клаус и премиерът Петр Нечас бойкотираха церемонията по връчването на Нобеловата награда за мир на Европейския съюз, като обявиха, че няма да присъстват. Още след като стана ясен тазгодишният носител на Нобела за мир, Клаус определи избора като "трагична грешка" и вълна от негодувание заля Кралската шведска академия на науките. Преди броени дни неколцина Нобелови лауреати също поискаха Евросъюзът да бъде лишен от Нобеловата награда за мир.
Много от противниците на решението се аргументират с факта, че кандидатурата на Евросъюза изобщо не е отговаряла на критериите за Нобелова награда за мир, формулирани в завещанието на Алфред Нобел.
Лиъм Хоар, автор на свободна практика към изданието за анализи и коментари The Atlantic, като че ли най-точно обяснява порденото възмущение, като го определя като тотален провал да се видят и оценят историческите постижения на ЕС, а също и онова, което той продължава да прави за премахване на икономическите бариери, засилване на международното сътрудничество и то на един континент, който векове наред бе зациклил в спиралата на вечно припламващате войни.
В момента ЕС преминава през сериозни икономически трудности и значително обществено недоволство и може би от Шведската кралска академия са решили да използват Нобела, за да укрепят все по-разсипващия се съюз. Тъй като днес Старият континент е доста далеч от идеята за обединение, най-малкото заради раздиращите го социално-икономически конфликти. Съвсем естествено е удостояването на почти цял континет с тази изключително престижна награда да предизвика по-скоро сарказъм, отколкото гордост. Друг е въпросът кому е нужно такова високо отличие, след като няма какво да сложи на масата си. Не само с хляб ще живее човек, пише в Библията, но все пак...

Плащат част от влаковете "Алстом" с безлихвен заем

автор:Дума

visibility 294

Такситата искат достъп до бус лентите

автор:Дума

visibility 369

Властта взима нов рекорден дълг от 10 млрд. евро

автор:Дума

visibility 444

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ