21 Януари 2025вторник03:52 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Интерконекторът бе сред любимите обекти за инспекция на Борисов

Актуално

Кой е виновен за забавената газова връзка с Гърция?

Проектът е с 11-годишна давност и, както се оказа, краят не се вижда

/ брой: 154

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1463

Евгени ГАВРИЛОВ


Политиците, както и всички хора, лъжат най-малко по две причини - съзнателно, преследвайки някакви користни цели, или от незнание. При лидера на ГЕРБ и някогашен премиер Бойко Борисов тези причини обикновено се съчетават и по този начин опашатите Му лъжи често се превръщат в смехотворни измишльотини. Истината обаче има едно основно свойство - рано или късно излиза на светло. Така и с темата за станалата нарицателната вече газова връзка с Гърция. 

"Не могат да завършат стотина километра по гръцката връзка. България притежава 80 км, сега, ако те малко от малко разбираха, мина година и половина време, двата терминала са на Турция, затова направих този байпас от 19 км. Ремонтирахме старите газопроводи. Как ще ме сравнят с Кирил Петков?", обиден попита Борисов в началото на седмицата. Той твърди още, че "Газпром" са ни изпратили арбитражен иск за 1,6 млрд. лв. и някое от следващите правителства трябвало да ги плати. 

А иначе този обект бе сред любимите Му за инспекция. Оттам лидерът на ГЕРБ не пропускаше възможността целокупната общественост да бъде облъчена с поредната доза мантри - диверсификация на доставките, газова незавимиост и т.н. Щом станеше дума за газови тръби, накогашният български премиер говореше едно, но ставаше съвсем друго. Още един негов цитат по темата: "По газовата връзка с Гърция се работи усилено и това, което трябваше да направим, сме го направили, така че да няма и ден забавяне на този изключително важен геостратегически проект".

Както е известно, това е проект с 11-годишна давност и, както се оказа, краят не се вижда. Наложи се регионалният министър да свика спешна среща с всички участници в проекта и да обещае, че държавата ще помага с всички средства само и само всичко по връзката най-накрая да бъде завършено. 

Газовата връзка с Гърция, известна като проекта IGB (Междусистемна газова връзка Гърция - България), е съфинансирана от Европейската комисия. Трасето между Комотини и Стара Загора е с дължина 183 километра и капацитет от 3 млрд. куб. м. Газовата връзка е с дължина от 140 км на българска територия. С осъществяването на проекта става възможен преносът на природен газ между двете страни чрез свързване с националната газопреносна мрежа на "Булгартрансгаз" ЕАД, която е в близост до Стара Загора, и газопреносната мрежа на "ДЕСФА" С.А. - Гърция, в района на Комотини. Проектът се осъществява от смесено инвестиционно дружество - "Ай Си Джи Би" АД, с акционери "Български енергиен холдинг" ЕАД (50 на сто) и гръцкото инвестиционно дружество "Ай Джи Ай - Посейдон" (IGI Poseidon), което също държи 50 на сто. Акционери с равни дялове в "Ай Джи Ай - Посейдон" са ДЕПА (DEPA), Гърция, и "Едисън" (Edison), Италия.

И още малко факти, които Борисов удобно забравя. От 2009 до 2021 г., от целия период на забавяне на проекта, 11 години енергийните министри са били министри от ГЕРБ. През 2009 г. е подписан меморандум между двете държави, а едва 2011 г. той се вписва в търговския регистър. И чак 2015 г. се приема окончателното инвестиционно решение за проекта. 2019 г. е създадено разрешение за строителство на територията на Република Гърция. 

Има още един доста интересен факт. Поради това, че има съмнения за тогавашния изпълнителен директор на БЕХ, ICB се отказва от проекта. Отлагането на проекта е подписано от Теменужка Петкова. Нито едно решение не може да бъде взето еднолично от България, всички решения се взимат единодушно на общо събрание. Приетият бизнес план на изграждане е различен от този, който е приет от КЕВР. Така, вместо за 10 години, съоръжението ще бъде изплатено за 80 години.

 Това е тъжната истина, но не се учудвайте от нея. Просто толкова можеха правителствата на ГЕРБ, чийто енергиен министър Теменужка Петкова не знаеше къде е Пътната карта за развитие на газопреносната мрежа у нас, подписана с "Газпром". А що се отнася до евентуалния арбитражен иск на "Газпром" срещу България, нека Борисов не забравя при чие управление "Росатом" ни осъди да платим 1,2 млрд. лв. за двата реактора на АЕЦ "Белене", които ръждясват на площадката.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Поскъпването на хляба е свило потреблението

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 11

Гръцки фермери може да блокират пътищата към България

автор:Дума

visibility 720

/ брой: 11

Украйна задвижи покупката на реакторите от АЕЦ "Белене"

автор:Дума

visibility 676

/ брой: 11

Временни шефове поемат жп инфраструктурата и товарните превози

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 11

Примирието в Газа влезе в сила

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 11

Крайнодесните в Австрия против излизането от ЕС

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 11

Зеленски ощетява Европа със 70 млрд. евро

автор:Дума

visibility 597

/ брой: 11

Накратко

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 11

Пеперудките и лицемерието

автор:Александър Симов

visibility 629

/ брой: 11

Държавата гангстер

автор:Юри Михалков

visibility 622

/ брой: 11

Всеки трети българин е енергийно беден

автор:Евгения Младенова

visibility 650

/ брой: 11

Датата - 20.01.2025 г.

автор:Дума

visibility 616

/ брой: 11

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ