26 Април 2024петък21:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кой изстисква САЩ?

Осама бин Ладен беше убит, преди да осъществи целта си да изтощи Америка икономически до фалита й, но десет години след атентатите от 11 септември Вашингтон все още плаща непосилна цена

/ брой: 188

автор:Дума

visibility 1065

Афганистан, октомври 2001 г., след това Ирак, март 2003 г., в името на войната срещу тероризма президентът Джордж Буш хвърли американска армия на две бойни полета, където тя остана трайно, увеличавайки значително бюджета на Пентагона. За няколко години делът на министерството на отбраната във федералните разходи нарасна от 16 на сто на 20 на сто. Скъпите мисии, които Буш започна, бяха продължени от наследника му Барак Обама. Афганистан и Ирак не бяха единствените. Терористичната заплаха накара Пентагона да запази програмите за сигурност, наследени от студената война, и да започне много други с повече или по-малко видими резултати.
"Предложените бюджети от изпълнителната власт не бяха много високи и Конгресът често добавяше нови разходи в тях", припомня Уилям Хартунг, специалист по отбраната във Фондация "Ню Америка". Войни без финансиране и намаляване на данъците - по времето на Буш тази комбинация увеличи държавния дълг още преди задействаните мерки след 2007 г. за борба с икономическата и финансовата криза и за възобновяване на икономическата дейност да влошат допълнително положението с бюджета. Във видео, разпространено през март 2004 г., лидерът на "Ал Кайда" заяви, че прилага към САЩ същите методи, които муджахидините, някога финансирани от Вашингтон, са прилагали срещу съветските войски по време на войната в Афганистан.
"Ние продължаваме тази стратегия, като изцеждаме Америка, докато я докараме до фалит", заяви той. В краткосрочен план само разходите след атентата срещу Кулите близнаци в Ню Йорк достигна около 100 милиарда долара, сочат данни на Института за анализ на глобалната сигурност. Те включват изгубените работни места, изчезналите данъчни постъпления, разрушенията, разчистването на останките. Според този център цената на възстановяването на мястото, където се издигаше Световният търговски център, е между 3 и 4,5 милиарда долара, а възстановяването на сградата на Пентагона е струвало 1 милиард долара. За САЩ финансовата стойност на отговора на атентатите е много по-висока от тази на самите атентати.
Институтът за изследване на международните отношения към университета Браун смята, че цената на войните в Ирак и Афганистан е между 3,2 и 4 трилиона долара за федералната държава. Това е между 40 и 49 на сто от увеличението на държавния дълг, който нарасна от около 6,8 трилиона долара към 11 септември 2001 г. на повече от 14 трилиона долара днес. Икономистът Райън Едуардс съобщи в публикувано през юни изследване, че без войните съотношението между държавния дълг и БВП щеше да е с 9-10 пункта по-малко, отколкото днес, когато приближава около 100%. Икономистите Линда Билмес и Джоузеф Стиглиц отиват още по-далеч, заявявайки, че финансовата паника от 2008 г., предизвикана от американската криза с рисковите кредити за недвижими имоти, поне отчасти се дължи на войната.
В статия, публикувана през 2010 г., те твърдят, че войната и последиците от нея, най-вече повишаването на цените на петрола, са отклонили извън САЩ колосални суми, които е можело да бъдат изразходени за подпомагане на хармоничното развитие на страната, най-вече чрез образованието. За сметка на това "изразходените средства за закупуване на оръжие за десет години са нараснали значително. Вярно е, че промишлеността се възползва от това", казва Лорън Томпсън, генерален директор на кабинета на консултантите на индустриалците в отбранителната промишленост Sources Associates.
Това обаче не може да се каже за бюджетния баланс. Близко до равновесието в момента на атентатите на "Ал Кайда", днес той е трайно на червено. Парадоксът е, че най-високопоставеният американски военен адмирал Майкъл Мълън определи държавният дълг като "най-голямата заплаха за националната сигурност". "Войната в Ирак, която няма нищо общо с тероризма, имаше огромна цена, за да се отървем от един диктатор. И докато в миналото САЩ финансираха войните отчасти с увеличаване на данъците, тази беше започната в момент на намаляване на данъците", отбелязва Хартунг.
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 300

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 296

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 259

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 267

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ