14 Юли 2025понеделник15:13 ч.

Кой лъже ЕС?

/ брой: 253

автор:Калина Йотова

visibility 3377

Нов доклад на Еврокомисията  разкри, че размерът на европейските средства, които миналата година са били обект на измами и "нередовни плащания", почти се е удвоил до 1,3 милиарда евро. Данните сочат, че нередностите в Общата селскостопанска политика (ОСП), за която се отпуска около половината от бюджета на ЕС, са скочили с цели 23 процента. Същата тази ОСП, която трябва да се явява двигател за развитието и на българските селски райони, но същевременно не е еднакво справедлива към всички страни-членки. 
Не по-малко звънко звучи и шамарът, че най-тежко е било положението с политиката на сближаване, при която средствата отиват за най-бедните региони на Европа. Точно така, както е добре известно, това означава дял за едно от лошите деца на ЕС - България. Така стоят нещата, драги ми европейци, не всички региони се радват на еднакви икономически, социални и географски условия! Не всички могат да се съревновават на равни начала. Лошото обаче е, че тази политика поглъща над една трета от целия бюджет на Европейския съюз! В тази сфера безочливите кражби скачат с чутовните 109 на сто до 1,2 милиарда евро.
Затова няколко думи и за обичайните заподозрени - около две трети от предполагаемите измами засягат само шест страни в европейския Юг: България, Румъния, Гърция, Италия, Полша и Испания... Разбира се, че въпросът за ефективността на кохезионната политика - това колко пари се дават за мерки на сближаване и колко за развойна дейност и какъв е резултатът от всичко това, стои с пълна сила. В случая се вълнувам за България. Преди време стана ясно, че вицепремиер по еврофондовете не бил необходим. По-късно пък се оказа, че кабинетната оптимизация излязла криво и затова се сдобихме с министър по европейските пари. За изчистване на имиджа и черните дупки от тежкото минало. Според въпросния държавник (министър Томислав Дончев) България се движи със средноевропейски темпове по усвояването на еврофондовете. Но ни куцал Кохезионният фонд, от който се финансират проектите в областта на транспорта и околната среда. Много важно условие за страната ни е да покаже висока усвояемост през настоящия период, за да може да си поиска повече през следващия програмен - 2014-2020 г. Колко пари ще получим, зависи от общата финансова рамка на Евросъюза. Но как това да стане, като кражбите явно все така си ги има. Или лъсна истината, че не умеем да ги усвояваме?

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ